Polskie-Cmentarze.pl

Ciekawostki

Czwartek 28.02.2013, godz. 14:0023. rocznica śmierci Kornela Filipowicza

Kornel Filipowicz

28 lutego 2013 roku mija 23. rocznica śmierci Kornela Filipowicza - poety, scenarzysty, który przez ponad 20 lat tworzył związek z wybitną poetką, Wisławą Szymborską.

Kornel Filipowicz był polskim powieściopisarzem, scenarzystą, nowelistą i poetą. Był jednym z najważniejszych prozaików powojennej Polski. Napisał 37 książek. Był znany głównie z krótkich form literackich.

Urodził się 27 października 1913 roku w Tarnopolu. Dzieciństwo i lata młodości spędził w Cieszynie. Już wtedy, pod kierunkiem Juliana Przybosia, zajmował się pisaniem. W 1933 roku rozpoczął studia na wydziale biologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Współredagował miesięcznik "Nasz Wyraz". W 1934 roku zadebiutował opowiadaniami "Zapalniczka" w "Zaraniu Śląskim".

Julian Przyboś zaszczepił w młodym Filipowiczu zainteresowanie sztuką współczesną, co sprawiło, że Kornel Filipowicz obracał się w kręgach ówczesnej awangardy. Poznał członków Grupy Krakowskiej i teatru Cricot.

W kwietniu 1944 roku Kornel Filipowicz został aresztowany, a następnie osadzony w obozie koncentracyjnym Groß-Rosen i Sachsenhausen.

Był mężem wybitnej polskiej artystki, Marii Jaremy. Od 1969 roku był związany z Wisławą Szymborską.

Kornel Filipowicz zmarł 28 lutego 1990 roku w Krakowie. Został pochowany na Cmentarzu Salwatorskim w Krakowie.

Źródło: culture.pl, wikipedia.pl,

Fot. autorstwo nieznane, udostępnione na wikipedia.pl 23.06.2012.

Powrót

Dodaj Komentarz

  • Aby zapobiec spamowi, proszę wprowadzić widoczny na poniższym obrazku kod zabezpieczający w pole tekstowe pod obrazkiem.

    Kod zabezpieczający

    Odśwież

  • wyślij

Komentarze