Polskie-Cmentarze.pl

Ciekawostki

Czwartek 01.09.2011, godz. 13:0922. rocznica śmierci Kazimierza Deyny

Article img

1 września 1989 roku w wyniku wypadku samochodowego w okolicach San Diego zginął Kazimierz Deyna. Z okazji 22. rocznicy Jego śmierci, dziś o godzinie 19.00 w Warszawie, kibice Legii oddadzą Mu hołd pod tablicą pamiątkową, poświęconą pamięci Deyny.

Do Polski przyleciała także żona piłkarza, Mariola Deyna, która została zaproszona przez Komitet Budowy Pomnika Kazimierza Deyny. Dziś weźmie ona udział w obradach komisji, która wyłoni finalistów konkursu na najlepszy projekt pomnika dla sportowca. Następnie odbędzie się uroczyste złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą Kazimierza Deynę, przy Łazienkowskiej. Dodajmy, że przy okazji obchodów kolejnej rocznicy śmierci piłkarza, powstała nowa wersja strony internetowej, poświęcona Jego osobie.

Kazimierz Deyna urodził się 23 października 1947 roku w Starogardzie Gdańskim, gdzie spędził dzieciństwo i lata młodości. Tam też zaczynał swoją karierę sportową – dokładnie w klubie Włókniarz Starogard Gdański. Stamtąd trafił do kadry Gdańskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej, a następnie do reprezentacji Polski juniorów. Kilkanaście lat grał w Legii Warszawa. W 1981 roku podpisał kontrakt z amerykańską drużyną San Diego Soccers, z którą spędził sześć lat. Po zakończeniu kariery, zajął się trenowaniem młodych adeptów piłki nożnej.

Kazimierz Deyna był wielokrotnym reprezentantem i kapitanem reprezentacji Polski. Uważany za jednego z najlepszych piłkarzy w historii polskiej piłki nożnej. Według tygodnika „Piłka Nożna” został najlepszym polskim piłkarzem XX wieku. Król strzelców na Igrzyskach Olimpijskich w Monachium (1972) i trzeci piłkarz Mistrzostw Świata w RFN (1974).

Piłkarz zmarł 1 września 1989 roku w pobliżu San Diego w wyniku wypadku samochodowego. Został pochowany na El Camino Memorial Park w San Diego.

Źródło: www.tvn24.pl

Fot. autorstwa Ciniak, udostępnione na www.wikipedia.pl 01.09.2009 na licencji GNU LWD.

Powrót