Polskie-Cmentarze.pl

Zbigniew Cybulski

 • Urodzony(-a): 03 Listopad 1927 (w Kniaże k. Stanisławowa)
 • Zmarł(-a): 08 Styczeń 1967 (w Wrocław)
 • Pochowany(-a): na Cmentarzu w Katowice
Zbigniew Cybulski

Zbigniew Cybulski był jednym z najwybitniejszych i najpopularniejszych aktorów powojennej Polski. Zmarł w 1967 roku. Został pochowany na Cmentarzu przy ul. Sienkiewicza w Katowicach.

Zbigniew Cybulski urodził się 3 listopada 1927 roku w Kniażach k. Stanisławowa. W 1947 roku rozpoczął naukę w Akademii Handlowej oraz w Wyższej Szkole Nauk Społecznych (na Wydziale Dziennikarskim). Po dwóch latach zrezygnował ze studiów i zdał egzaminy do Państwowej Wyższej Szkoły Artystycznej w Krakowie.

Dyplom PWSA w Krakowie odebrał w 1953 roku. W tym samym roku, rolą Ferdynanda w "Intrydze i miłości" F. Schillera, zadebiutował na deskach Teatru Wybrzeże w Gdańsku.

W 1954 roku wspólnie z grupą przyjaciół, między innymi z Bogumiłem Kobielą, założył artystyczny teatrzyk studencki BIM-BOM w Gdańsku. Teatrzyk, mimo że nie miał charakteru politycznego, to w pewnym stopniu atakował i wyśmiewał władze sprzed 1956 roku. Ze względu na to, że Zbigniew Cybulski miał nieprawdopodobną charyzmę, był niepisanym "dyrektorem" teatralnej grupy. W teatrze studenckim zrealizował pięć programów: "Zero" (1954), "Ahaaa" (1955), "Radość poważna" (1956), "Toast" (1957) oraz "Coś by trzeba" (1960). Przedstawienia BIM-BOM-u cieszyły się ogromną popularnością. Warto podkreślić, że spektakle były wystawiane w całej Polsce oraz za granicą, między innymi w Belgii, Holandii, czy Francji.

W latach 1957 - 1958 roku, wspólnie z Bogusławem Kobielą, prowadził Teatr Rozmów.

Największą popularność przyniosła Zbigniewowi Cybulskiemu udział w filmie Andrzeja Wajdy - "Popiół i diament" w 1958 roku. Również u Andrzeja Wajdy, Zbigniew Cybulski zagrał swoją najważniejszą rolę teatralną. Wcielił się w postać młodego narkomana, Johnny'ego Pope'a w "Kapeluszu pełnym deszczu". Warto podkreślić, że sztuka ta była wystawiana w niemal wszystkich teatrach w Polsce.

W 1959 roku współpracował z Teatrem Ateneum w Warszawie. Występował w spektaklach Teatru Telewizji. Dzięki uznaniu, zdobytemu za udział w produkcji "Popiół i diament" Zbigniew Cybulski otrzymywał propozycje ról w produkcjach zagranicznych, np. francuskich ("Herbata i mięta" 1961) czy szwedzkich ("Rękopis znaleziony w Saragossie" 1964).

Zbigniew Cybulski ma na swoim koncie również role komediowe. Co ważne, role te były doceniane przez krytyków i publiczność. Jego największym sukcesem komediowym jest postać Staszka w filmie "Giuseppe w Warszawie" Stanisława Lenartowicza (1964). Ponadto, zagrał w takich komediach, jak: "Krzyż walecznych" Kazimierza Kutza (1959), czy "Rozwodów nie będzie" Jerzego Stefana Stawińskiego (1963).

W 1966 roku Zbigniew Cybulski zagrał w trzech filmach, których premiera odbyła się już po śmierci wybitnego artysty. Były to produkcje: "Cała naprzód" Stanisława Lenartowicza, "Jowita" Janusza Morgensterna i "Morderca zostawia ślad" Aleksandra Ścibora-Rylskiego.

Zbigniew Cybulski ma na swoim koncie udział w 35 filmach fabularnych, 10 sztukach teatralnych i 9 spektaklach telewizyjnych.

Zbigniew Cybulski zmarł 8 stycznia 1967 roku we Wrocławiu. Został pochowany na Cmentarzu przy ul.Sienkiewicza w Katowicach.

Źródło: H. Olczak-Moraczewska culture.pl, wikipedia.pl, filmpolski.pl,

Fot. autorstwa Pawła Cieśli, udostępnione na commons.wikimedia.org 28.06.2011 na licencji Creative Commons.

Wirtualna świeczka

Dodaj Komentarz

 • wyślij

Komentarze

 • Avatar
  Darek
  21.01.2014r.

  Pośmiertna świeczka od Domino, wielbicielki talentu Zbyszka.