Polskie-Cmentarze.pl

Stanisław Mikulski

  • Urodzony(-a): 01 Maj 1929 (w Łódź)
  • Zmarł(-a): 27 Listopad 2014 (w Warszawa)
  • Pochowany(-a): na Cmentarzu w Warszawa
Stanisław Mikulski

Stanisław Mikulski był wybitnym polskim aktorem filmowym i teatralnym, prezenterem telewizyjnym. Zmarł w 2014 roku, został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

Stanisław Mikulski urodził się 1 maja 1929 roku w Łodzi. W 1950 roku ukończy VIII Liceum Ogólnokształcące w Łodzi. Trzy lata później zdał egzamin eksternistyczny w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. Po egzaminie rozpoczął występy w Teatrze im. Osterwy w Lublinie.

W 1964 roku Stanisław Mikulski przeprowadził się do Warszawy, gdzie występował na deskach takich teatrów, jak: Teatr Powszechny, Teatr Ludowy, Teatr Polski, Teatr Narodowy.

W swojej karierze Stanisław Mikulski stworzył ponad 80. postaci teatralnych. Podobno, to właśnie teatr był jego wielką miłością, to w rolach teatralnych czuł się aktorem spełnionym.

Na dużym ekranie zadebiutował w filmie Leonarda Buczkowskiego "Pierwszy start". Jednak pierwszym znaczącym filmem, w którym wystąpił był "Kanał" Andrzeja Wajdy. Udział w tej produkcji zapoczątkował karierę Stanisława Mikulskiego.

Ogromną popularność i sympatię widzów zdobył, występując w kultowym serialu "Stawka większa niż życie". W serialu, który swoją premierę miał w 1968 roku, Stanisław Mikulski zagrał główną rolę - Hansa Klossa.

Wielokrotnie był konferansjerem na Festiwalu Piosenki Żołnierskiej, gdzie występował również jako wykonawca.

Stanisław Mikulski zmarł 27 listopada 2014 roku w Warszawie. Został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

Źródło: wikipedia.pl, tvn24.pl, filmweb.pl,

Fot. Beax, udostępnione na commons.wikimedia.org 17.05.2008 na licencji Creative Commons.

Wirtualna świeczka

Dodaj Komentarz

  • wyślij

Komentarze