Polskie-Cmentarze.pl

Lidia Korsakówna

  • Urodzony(-a): 17 Styczeń 1934 (w Baranowicze)
  • Zmarł(-a): 06 Sierpień 2013 (w Kontancin-Jeziorna )
  • Pochowany(-a): na Cmentarzu w Warszawa
Lidia Korsakówna

Lidia Korsakówna była wybitną polską aktorką teatralną i filmową. Zmarła w 2013 roku, została pochowana na Wojskowych Powązkach w Warszawie.

Lidia Korsakówna urodziła się 17 stycznia 1934 roku w Baranowiczach. Chodziła do szkoły baletowej, uczyła się gry na fortepianie. Ciekawostką jest, że jako nastolatka uciekła z domu, aby dostać pracę w operze.

Po zakończeniu II wojny światowej mieszkała w Wałbrzychu. Od 1950 roku występowała w Państwowym Zespole Ludowym Pieśni i Tańca "Mazowsze". Jako aktorka zadebiutowała trzy lata później jako Hanka Ruczajówna w komedii "Przygoda na Mariensztacie" Leonarda Buczkowskiego.

Lidia Korsakówna współpracowała w teatrze Syrena w Warszawie, a także zagrała w wielu polskich filmach, między innymi w: "Nikodem Dyzma", "Klub kawalerów", "Ziemia obiecana", "Dziewczęta z Nowolipek".

W latach 60. Lidia Korsakówna zdobyła popularność jako piosenkarka. Wylansowany przez nią przebój "Jak to dziewczyna" z muzyką Stefana Rembowskiego wpisał się do kanonu polskiej piosenki.

W 2011 roku Lidia Korsakówna została uhonorowana Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. 

Lidia Korsakówna zmarła 6 sierpnia 2013 roku w Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie. Została pochowana na Wojskowych Powązkach w Warszawie.

Źródło: filmpolski.pl, filmweb.pl, cultire.pl, wikipedia.pl, tvn24.pl.

Wirtualna świeczka

Dodaj Komentarz

  • wyślij

Komentarze