Polskie-Cmentarze.pl

Kamila Skolimowska

  • Urodzony(-a): 04 Listopad 1982 (w Warszawa)
  • Zmarł(-a): 18 Luty 2009 (w Vila Real de Santo António)
  • Pochowany(-a): na Cmentarzu w Warszawa
Kamila Skolimowska

Kamila Skolimowska była znakomitą lekkoatletką, uprawiającą rzut młotem. Mistrzyni olimpijska Igrzysk Olimpijskich w Sydney. Zmarła w 2009 roku, została pochowana na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

Kamila Skolimowska urodziła się 4 listopada 1982 roku w Warszawie.  Zamiłowanie do spotu odziedziczyła w genach - jej matka rzucała dyskiem, ojciec podnosił ciężary, a starszy brat rzucał dyskiem i pchał kulę. Nie było możliwości, aby Kamila Skolimowska nie zaraziła się pasją sportu.
 
 Kiedy miała 11 lat, ojciec zabrał Kamilę do hali Legii na trening podnoszenia ciężarów. Co ciekawe, trenerzy ocenili, że córka ma lepszą technikę od ojca, a tym samym powinna poświęcić się tej dyscyplinie. Na drodze tym planom stanęło zarządzenie, ze tę dyscyplinę sportu mogą uprawiać dziewczęta od 15 roku życia.

Szkoła podstawowa, do której uczęszczała Kamila Skolimowska oferowała dwa profile: wioślarstwo oraz lekkoatletyka. Kamila wybrała wioślarstwo. W regatach startowała przez dwa lata, będąc w szóstej i siódmej klasie. Ponadto, grała w siatkówkę i podnosiła ciężary. W tym czasie Kamila "spotkała sportowy autorytet" - Ludwikę Chewińską.

Swoją przygodę z lekkoatletyką, Kamila Skolimowska zaczęła nieco przypadkowo. W marcu 1996 roku przyszła na boisko warszawskiej Legii, gdzie rzut dyskiem trenował jej brat, Robert. Kiedy zobaczyła oszczep, leżący na ziemi, "zaczęła się nim bawić i przymierzać do rzutu". Jej poczynania zauważył Zbigniew Pałyszko i to właśnie on zachęcał Kamilę Skolimowską do trenowania rzutu młotem. Na pierwszym treningu rzuciła na odległość 28 metrów. Po dwóch miesiącach zajęć, osiągnęła wynik 47,66, pobijając tym samym rekord Polski seniorek. Miała wtedy 14 lat.

W 1997 roku Kamila Skolimowska uzyskała tytuł Mistrzyni Europy juniorów, a dwa lata później - mistrzyni Świata juniorów. Co ważne, Kamila ustanowiła wtedy rekord świata w tej kategorii wiekowej.

W 2000 roku wzięła udział w igrzyskach olimpijskich w Sydney. "W finałowym konkursie jako jedyna przekroczyła 70 metrów, bijąc rekord Polski oraz rekord świata juniorem wynikiem 71,16 m. Stała się najmłodszą polską złotą medalistką olimpijską".

Dwa lata później wystartowała w mistrzostwach Europy w Monachium, gdzie zdobyła srebrny medal. W 2006 roku na mistrzostwach Europy w Goeteborgu zdobyła brązowy medal.

Kamila Skolimowska byłą 12-krotną mistrzynią Polski. Swój rekord życiowy - 76,83 metry - osiągnęła 11 maja 2007 roku w Ad-Dausze. Jest to ósmy wynik w historii światowej lekkoatletyki.
 
W latach 2004 - 2009 Kamila Skolimowska pracowała w Oddziale Prewencji Komendy Stołecznej Policji w Piasecznie. W 2005 roku uzyskała tytuł magistra na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego.

Kamila Skolimowska zmarła 18 lutego 2009 roku podczas zgrupowania polskich lekkoatletów w Portugalii. Została pochowana na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. Na tablicy nagrobnej widnieje inskrypcja:

Odchodzimy wtedy, kiedy lepsi już nie możemy być

Źródło: www.medalkamili.pl, wikipedia.pl, cytaty:medalkamili.pl,

Fot. autorstwa Sławka, udostępnione na commons.wikimedia.org 19.02.2009 na licencji Creative Commons.

Wirtualna świeczka

Dodaj Komentarz

  • wyślij

Komentarze