Polskie-Cmentarze.pl

Jacek Kaczmarski

  • Urodzony(-a): 22 Marzec 1957 (w Warszawa)
  • Zmarł(-a): 10 Kwiecień 2004 (w Gdańsk)
  • Pochowany(-a): na Cmentarzu w Warszawa
Jacek Kaczmarski

Jacek Kaczmarski był polskim poetą, kompozytorem, śpiewakiem i twórcą tekstów piosenek. Popularność zyskał głównie dzięki piosenkom o charakterze historycznym i polityczno-społecznym. Zmarł w 2004 roku, został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

Jacek Kaczmarski urodził się 22 marca 1957 roku w Warszawie. W 1980 roku ukończył wydział filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim.

Swoją działalność artystyczną rozpoczął będąc studentem UW, w połowie lat 70. XX wieku. Jednak należy zaznaczyć, że wiele tekstów piosenek Jacek Kaczmarski napisał dużo wcześniej. W 1976 roku zadebiutował na Warszawskim Jarmarku Piosenki. Rok później wystąpił na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, gdzie zdobył nagrodę za utwór "Obława".

Jacek Kaczmarski współpracował z kabaretem "Pod Egidą" Jana Pietrzaka, zespołem Piosenkariat, a także Teatrem na Rozdrożu. W 1979 roku wspólnie z Przemysławem Gintrowskim i Zbigniewem Łapińskim przygotował program poetycki Mury. Ich następne projekty nosiły tytuły "Raj", "Krzyk" oraz "Muzeum". Program "Mury" przyniósł ogromną popularność Kaczmarskiemu, a tytułowa piosenka zyskała miano hymnu "Solidarności".

Kiedy w Polsce wprowadzono stan wojenny, Jacek Kaczmarski przebywał we Francji, gdzie przebywał w trasie koncertowej. Zdecydował wtedy, że nie wróci do Polski. Żył głównie z koncertów, a koncertował w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, RPA, Izraelu i Australii.

W 1984 roku Jacek Kaczmarski rozpoczął współpracę z Radiem Wolna Europa, na antenie którego prowadził autorski program "Kwadrans Jacka Kaczmarskiego". Ponadto, tworzył komentarze polityczne dla popularnego programu "Fakty. Wydarzenia. Opinie".

Przebywając na emigracji w Monachium pisał i nagrywał nowe utwory.

Od 1990 roku Jacek Kaczmarski coraz częściej koncertował w Polsce. W 1990 roku, wspólnie ze Zbigniewem Łapińskim, wyruszył w trasę koncertową, za której płytową wersję otrzymał Złotą Płytę (2001). Trzy lata później na rynku muzycznym ukazała się nowa płyta Jacka Kaczmarskiego "Wojna Postu z Karnawałem". Ponadto, w 1994 roku w księgarniach ukazała się debiutancka powieść autobiograficzna poety "Autoportret z kanalią". W tym samym roku Jacek Kaczmarski napisał libretto musicalu "Kuglarze i wisielcy".

W 1995 roku Jacek Kaczmarski wyemigrował do Australii. Pobyt w Australii zaowocował nowymi powieściami oraz tekstami, zebranymi na takich płytach, jak między innymi: "Między Nami", czy "Dwie Skały". Często odwiedzał Polskę, gdzie koncertował i promował nowe albumy.

W 2000 roku Jacek Kaczmarski został odznaczony przez Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Rok później artysta świętował 25 - lecie działalności artystycznej. W 2004 roku otrzymał Nagrodę Fryderyka za całokształt twórczości artystycznej.

Jacek Kaczmarski w trakcie swojej działalności artystycznej napisał ponad 600 wierszy, 5 powieści i dwa libretta. Był także kompozytorem muzyki do swoich wierszy i pieśniarzem – przez ponad 25 lat wykonywał swoje utwory na scenie. Reprezentował nurt tzw. piosenki autorskiej, co oznacza, że utwór został całkowicie stworzony przez niego - od tekstu, poprzez warstwę muzyczną, aż do jej wykonania.

Jacek Kaczmarski zmarł 10 kwietnia 2004 roku w Gdańsku. Został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

Źródło: kaczmarski.art.pl, P.Kozioł culture.pl, kaczmarski.klp.pl,wikipedia.pl,

Fot. Paweł Plenzner, udostępnione na wikipedia.pl 04.08.2010 na licencji Creative Commons

Wirtualna świeczka

Dodaj Komentarz

  • wyślij

Komentarze