Polskie-Cmentarze.pl

Anna Jantar

  • Urodzony(-a): 10 Wrzesień 1950 (w brak danych)
  • Zmarł(-a): 14 Marzec 1980 (w brak danych)
  • Pochowany(-a): na Cmentarzu w Warszawa
Anna Jantar

Anna Jantar była znaną, lubianą i cenioną polską piosenkarką. Artystka była perfekcjonistką, zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym. Matka piosenkarki, Natalii Kukulskiej.

Anna Maria Szmeterling – bo tak brzmi prawdziwe nazwisko wokalistki, urodziła się 10 czerwca 1950 roku w Poznaniu. Już od najmłodszych lat zdradzała ogromny talent muzyczny. Kiedy skończyła cztery lata, rodzice zapisali ją do przedszkola muzycznego przy Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu. Potem przyszedł czas na Podstawową Szkołę Muzyczną i wielogodzinna nauka gry przy fortepianie. Niewątpliwy talent, ale także godziny ćwiczeń przy instrumencie dały rezultat – w wieku 10 lat Anna została wybrana na występy do Filharmonii Poznańskiej. Kiedy miała niecałe 12 lat, wygrała konkurs pianistyczny.

Uczęszczała do VIII LO im. Adama Mickiewicza i do Średniej Szkoły Muzycznej w Poznaniu. Chciała studiować w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie, lecz mimo pomyślnie zdanych egzaminów, nie została przyjęta z powodu braku miejsc.

Karierę artystyczną rozpoczęła w 1968 roku – jeszcze jako Anna Szmeterling. Brała udział w licznych festiwalach studenckich, występowała w poznańskich klubach studenckich. Na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie zdobyła wyróżnienie za interpretację piosenki "A lipiec grał". W tym samym roku wokalistka rozpoczęła współpracę z zespołem Polne Kwiaty, z którym nagrała swój pierwszy utwór "Po ten kwiat czerwony". W 1969 roku na Festiwalu Artystycznym Młodzieży Akademickiej w Świnoujściu otrzymała wyróżnienie za interpretację piosenki "Łąka bez kwiatów".

W 1969 roku Anna została wokalistką zespołu Waganci, z którym współpracował również Jarosław Kukulski – przyszły mąż wokalistki. To właśnie z tym zespołem piosenkarka nagrała wielki przebój "Co ja w tobie widziałam".

W 1971 roku w kościele św. Anny w Poznaniu Anna i Jarosław pobrali się. Pięć lat później na świat przyszła ich córka – Natalia.

Rok później Anna Szmeterling zdała egzamin przed Komisją Ministerstwa Kultury i Sztuki, uzyskując tytuł zawodowej piosenkarki. Wtedy też rozpoczęła karierę solową jako Anna Jantar. W 1973 roku wystąpiła na Festiwalu w Opolu, gdzie zaśpiewała swój pierwszy solowy przebój "Najtrudniejszy pierwszy krok". Anna Jantar stała się gwiazdą polskiej sceny muzycznej. Występowała na licznych festiwalach w Polsce i za granicą, a co ważne – nigdy nie wracała bez nagród. Odnosiła sukcesy.

Anna Jantar współpracowała z wieloma polskimi artystami i zespołami, między innymi z: Bogusławem Mecem, Zbigniewem Hołdysem, Stanisławem Sojką, Budką Suflera, czy zespołem Perfect.

Anna Jantar zmarła 14 marca 1980 roku w Warszawie. Została pochowana na Cmentarzu Wawrzyszewskim w Warszawie.

Wirtualna świeczka

Dodaj Komentarz

  • wyślij

Komentarze