Polskie-Cmentarze.pl

Kalina Jędrusik

  • Urodzony(-a): 05 Marzec 1930 (w Częstochowa)
  • Zmarł(-a): 07 Sierpień 1991 (w Warszawa)
  • Pochowany(-a): na Cmentarzu w Warszawa
Died

Kalina Jędrusik była wybitną polską aktorką teatralną i filmową, piosenkarką i artystką kabaretową. Zmarła 7 sierpnia 1991 roku w Warszawie. Została pochowana na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Kalina Jędrusik urodziła się marca 1930 roku w Częstochowie. W 1953 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Aktorską (obecna PWST) w Krakowie. Studiowała wspólnie z wybitnymi artystami, między innymi ze Zbyszkiem Cybulskim, czy Bogumiłem Kobielą.

W grudniu 1953 roku debiutowała na scenie Teatru Wybrzeże w Gdańsku. Wcieliła się wtedy w rolę Katii w "Barbarzyńcach". W gdańskim teatrze wystąpiła tylko w kilku sztukach, jednak już wtedy mówiono o niej, że jest aktorką "obdarzoną inteligencją sceniczną i umiejętnością wyczucia nastroju".

W Gdańsku Kalina Jędrusik poznała swojego przyszłego męża, Stanisława Dygata. Wspólnie wyjechali do Warszawy. Tam, aktorka współpracowała z wieloma teatrami, między innymi z Teatrem Narodowym, Teatrem Współczesnym, Teatrem Rozmaitości. Do swoich sztuk angażowali ją wybitni reżyserzy, jak np. Andrzej Łapicki (Jędrusik zagrała Ofelię w "Zamku w Szwecji"), Zbigniew Bogdański (rola Katarzyny w "Poskromieniu złośnicy"), czy Wojciech Solarz (aktorka wcieliła się w rolę George Sand w "Lecie w Nohant").

Kalina Jędrusik zyskała ogromną popularność dzięki występom w telewizji. Bardzo ważnym momentem w jej karierze był debiut w Teatrze Telewizji. Zagrała wtedy Kleopatrę w "Cezarze i Kleopatrze" w reżyserii Gustawa Holoubka. Kalina Jędrusik wielokrotnie występowała w spektaklach Teatru Telewizji. Warto tu wymienić takie sztuki, jak: "Opera za trzy grosze" Konrada Swinarskiego, "Słomkowy kapelusz" Andrzeja Łapickiego, "Świętoszek" Tadeusza Byrskiego, "Paragraf 4" Marka Piwowskiego, czy "Idziemy do wujka" Zdzisława Wardejna.

Ogromną popularność przyniosła Kalinie Jędrusik współpraca z Kabaretem Starszych Panów. Dzięki współpracy z Jeremim Przyborą i Jerzym Wasowskim, Kalina Jędrusik zyskała miano gwiazdy.

W 1957 roku Kalina Jędrusik rozpoczęła swoją przygodę z filmem. Zadebiutowała u Tadeusza Chmielewskiego w filmie "Ewa chce spać", gdzie zagrała niewielką rolę Biernackiej - mieszkanki hotelu robotniczego. Później wystąpiła, między innymi w takich produkcjach, jak: "Niewinni czarodzieje" Andrzeja Wajdy, "Jutro premiera" Janusza Morgensterna, "Lalka" Wojciecha Jerzego Hasa, "Ziemia obiecana" Andrzeja Wajdy, "Porcelana w składzie słonia" Andrzeja Czekalskiego, czy "Dziewczęta z Nowolipek" Barbary Sass.

Uznawana za symbol seksu lat 60. i 70. W 1976 roku, głównie w Stanach Zjednoczonych, występowała wspólnie z Violettą Villas.

Powstały dwa filmy telewizyjne, przedstawiające Kalinę Jędrusik - "Kalina" Jana Sosińskiego oraz "Nie odchodź ... 12 wspomnień o Kalinie Jędrusik" Tadeusza Pawłowicza.

Kalina Jędrusik zmarła 7 sierpnia 1991 roku w Warszawie. Została pochowana na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Źródło: H. Olczak-Moraczewska culture.pl, wikipedia.pl.

Wirtualna świeczka

Dodaj Komentarz

  • wyślij

Komentarze