Polskie-Cmentarze.pl

Joanna Chmielewska

  • Urodzony(-a): 02 Kwiecień 1932 (w Warszawa)
  • Zmarł(-a): 07 Październik 2013 (w Warszawa)
  • Pochowany(-a): na Cmentarzu w Warszawa
Joanna Chmielewska

Joanna Chmielewska była wybitną polską pisarką, autorką powieści sensacyjnych, kryminalnych, komedii obyczajowych i książek dla dzieci. Zmarła 7 października 2013 roku, została pochowana na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Joanna Chmielewska urodziła się 2 kwietnia 1932 roku w Warszawie. Już od najmłodszych lat interesowała się literaturą - czytała wiele książek, a także marzyła o pisaniu powieści. Jednak rodzice przyszłej pisarki, marzyli, aby ich córka została znanym i cenionym lekarzem. Będąc w liceum, Joanna Chmielewska zaczęła interesować się architekturą i to właśnie w tym kierunku postanowiła się kształcić. Wynikiem był tytuł inżyniera architektury, uzyskany na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej.

Joanna Chmielewska zadebiutowała w 1958 roku na łamach "Kultura i Życie". Przez pewien czas pisała w "Kulturze i Sztuce". W 1964 roku na księgarskich półkach ukazała się pierwsza sensacyjna powieść Joanny Chmielewskiej "Klin". Jednak przełomem w jej twórczości była książka opublikowana w 1973 roku - "Lesio". Sama autorka twierdziła, że z własnych powieści najbardziej lubiła "Wszystko czerwone" oraz "Skarby". Natomiast, według krytyki, a także czytelników, najlepszymi powieściami Joanny Chmielewskiej"Całe zdanie nieboszczyka" i "Wszystko czerwone".

Joanna Chmielewska stroniła od wszelkich mediów, nie oglądała telewizji, nie czytała prasy, stroniła od internetu. Lubiła podróżować po świecie, ale nie samolotami - a to ze względu na obowiązujący w nich zakaz palenia papierosów. Podobno, niemal przez całe życie dbała o linię.

Warto podkreślić, że łączny nakład powieści Joanny Chmielewskiej przekroczył 6 milionów egzemplarzy, a jej książki tłumaczone były na osiem języków.

Joanna Chmielewska zmarła 7 października 2013 roku w Warszawie. Została pochowana na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Źródło: culture.pl, wikipedia.pl. 

Wirtualna świeczka

Dodaj Komentarz

  • wyślij

Komentarze