Jerzy Andrzejewski
- Urodzony(-a): 19 Sierpień 1909 (w Warszawa)
- Zmarł(-a): 19 Sierpień 1983 (w Warszawa)
- Pochowany(-a): na Cmentarzu w Warszawa
Polski prozaik, publicysta, felietonista, scenarzysta, działacz opozycji demokratycznej w PRL, poseł na Sejm PRL I kadencji.
Studiował filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim. Debiutował w 1932 na łamach dziennika ABC opowiadaniem Wobec czyjegoś życia (później Kłamstwa). W 1936 ogłosił tom opowiadań Drogi nieuniknione w Bibliotece "Prosto z mostu", a rozgłos przyniosła mu powieść Ład serca z 1938. Był wówczas uważany za przedstawiciela literatury nurtu chrześcijańskiego. Był związany ze środowiskiem nacjonalistycznego pisma "Prosto z Mostu", z którym zerwał w proteście przeciwko artykułom antyżydowskim.
W latach 1940–1944 działacz podziemia kulturalnego. Zaangażowany m.in. w pomoc Żydom. Ich losom podczas wojny poświęcił pisaną w konspiracji minipowieść Wielki tydzień, gdzie znalazły się wątki autobiograficzne, a postać głównej bohaterki była inspirowana przeżyciami Wandy Wertenstein – przyjaciółki pisarza.
Po 1945 razem z Czesławem Miłoszem napisał scenariusz filmu Robinson warszawski, inspirowanego doświadczeniami Władysława Szpilmana. Gdy scenariusz zmieniono z powodów ideologicznych, Miłosz wycofał swoje nazwisko.
W latach 1952–1954 redaktor naczelny Przeglądu Kulturalnego. W latach 1955–1956 członek zespołu redakcyjnego Twórczości. W latach 1972–1979 stały współpracownik Literatury. W latach 1952–1956 poseł na Sejm. W okresie stalinowskim pisał propagandowe teksty, popierające socrealizm i zaangażowanie ludzi sztuki po stronie władzy komunistycznej, min. Partia i twórczość pisarza.
Czesław Miłosz sportretował go w paraboli literackiej Zniewolony umysł jako Alfę.
Od lat 60. aktywny uczestnik opozycji demokratycznej. Współautor Listu 34. W latach 70. współzałożyciel KOR. Szykanowany przez władze PRL-u. Uchodził za kandydata do literackiej Nagrody Nobla.
Życie prywatne Andrzejewskiego było rozdarte pomiędzy dwa światy. Z jednej strony był dwukrotnie żonaty, z drugiej miał intymne związki z mężczyznami. Pierwsze małżeństwo zawarł w 1934 z Noną Barbarą Siekierzyńską. Drugie w 1946 z Marią Abgarowicz, z którą miał dwójkę dzieci.
Temat homoseksualizmu od początku był w kręgu jego zainteresowań literackich. Związki homoseksualne były także jednym z tematów prowadzonego przez niemal całe życie intymnego dziennika, który nie ukazał się drukiem, a jego fragmenty uległy rozproszeniu, a także korespondencji. Jego ostatnia, nieukończona powieść Heliogabal opowiadać miała o związku tytułowego cesarza rzymskiego ze swoim sługą.
Jerzy Andrzejewski zmarł 19 sierpnia 1983 roku w Warszawie. Został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.
23 września 2006 został pośmiertnie odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Nagrody
- 1939 – Nagroda Młodych Polskiej Akademii Literatury za Ład serca
- 1946 – nagroda miasta Krakowa za Noc
- 1948 – nagroda tygodnika "Odrodzenie" za Popiół i diament
- 1968 – nagroda im. Jurzykowskiego
Twórczość
- Aby pokój zwyciężył: szkice
- Apelacja
- Bramy raju
- Ciemności kryją ziemię
- Gra z cieniem
- Idzie skacząc po górach
- Intermezzo
- Już prawie nic
- Książka dla Marcina
- Ludzie i zdarzenia
- Ład serca
- Miazga
- Niby gaj
- Nikt
- Noc
- O człowieku radzieckim: szkice
- Partia i twórczość pisarza
- Popiół i diament
- Przed Sądem
- Święto Winkelrieda (z Jerzym Zagórskim)
- Teraz na ciebie zagłada
- Wojna skuteczna czyli opis bitew i potyczek z Zadufkami
- Z dnia na dzień - Dziennik literacki 1972-1979
- Złoty lis
- Cesarz Heliogabal (nieukończona i niepublikowana)
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Jerzy_Andrzejewski
Skan zdjęcia z tygodnika Przekrój, 11 kwietnia 1949, Zdj. autor nieznany, Wikipedia, Plik jest własnością publiczną