Polskie-Cmentarze.pl

Irena Kwiatkowska - Kielska

  • Urodzony(-a): 17 Wrzesień 1912 (w Warszawa)
  • Zmarł(-a): 03 Marzec 2011 (w Konstancin - Jeziorna)
  • Pochowany(-a): na Cmentarzu w Warszawa
Irena Kwiatkowska - Kielska

Irena Kwiatkowska - Kielska była wybitną polską aktorką teatralną, filmową oraz telewizyjną. Artystka kabaretowa, słynna "kobieta pracująca".

Absolwentka IX LO im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie. W 1935 roku ukończyła studia na Wydziale Aktorskim Państwowego Instytutu Sztuki Teatralnej, pod kierunkiem m.in. Aleksandra Zelwerowicza. Zadebiutowała w teatrze Cyrulik Warszawski, gdzie została zaproszona przez Fryderyka Jarossy'ego. Do wybuchu wojny grała w teatrach Powszechnym w Warszawie, Nowym w Poznaniu i Polskim w Katowicach.

Podczas okupacji niemieckiej pracowała w kuchni ZASP-u, podejmowała się też wielu innych prac dorywczych. Była żołnierzem AK, uczestniczyła w powstaniu warszawskim.

Po zakończeniu wojny, na prośbę Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego i Antoniego Bohdziewicza wyjechała do Krakowa. Tam występowała w krakowskim kabarecie Siedem Kotów, gdzie wiersze, piosenki oraz skecze dla niej pisał Gałczyński. Tutaj też w ramach Teatrzyku Zielona Gęś specjalnie dla Ireny Kwiatkowskiej stworzył postać Hermenegildy Kociubińskiej, poetki hermetyczno-sympatycznej. Od 1948 związana ze scenami warszawskimi. Zagrała ponad sto ról teatralnych, 20 filmowych i telewizyjnych (m.in. jako matka Pawła w Wojnie Domowej, kobieta pracująca w Czterdziestolatku). Występowała w Kabarecie Dudek oraz Kabarecie Starszych Panów.

Przez niemal 65 lat współpracowała z Polskim Radiem. Pracowała w nim jako spikerka, wzięła udział w nagraniu wielu audycji radiowych, zwłaszcza dla dzieci. Czytała im m.in. wiersze Jana Brzechwy (jej wykonanie "Ptasiego radia" do dzisiaj uchodzi za jedną z najwybitniejszych interpretacji wiersza w XX wieku), kolejne odcinki Przygód Plastusia (Marii Kownackiej) oraz książki Ania z Zielonego Wzgórza (Lucy Maud Montgomery). Występowała także m.in. w Podwieczorku przy mikrofonie. Polskie Radio nagrodziło ją Złotym i Diamentowym Mikrofonem oraz Wielkim Splendorem.

Irena Kwiatkowska zmarła 3 marca 2011 roku w Domu Aktora w Skolimowie. Została pochowana na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Źródło: www.wikipedia.pl,

Fot. skan z "Radio i świat" 16/1951, fot. udostępnione 7.08.2010 na wikipedia.pl

Wirtualna świeczka

Dodaj Komentarz

  • wyślij

Komentarze