Polskie-Cmentarze.pl

Henryk Machalica

  • Urodzony(-a): 18 Czerwiec 1930 (w Chybie)
  • Zmarł(-a): 01 Listopad 2003 (w Warszawa)
  • Pochowany(-a): na Cmentarzu w Warszawa
Died

Henryk Machalica był wybitnym polskim aktorem filmowym i teatralnym. Pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Henryk Machalica urodził się 18 czerwca 1930 roku w śląskiej wsi Chybie. Zanim zdecydował się studiować aktorstwo, był nauczycielem.

W 1953 roku rozpoczął pracę w lalkowym Teatrze Banialuka w Bielsku - Białej. Swój debiut teatralny zanotował dokładnie 8 lutego 1953 roku. Trzy lata później nawiązał współpracę z Teatrem Dolnośląskim w Jeleniej Górze. To na deskach jeleniogórskiego teatru w 1956 roku Henryk Machalica zagrał swoją pierwszą ważną rolę, a mianowicie tytułową postać w "Eugeniuszu Onieginie" Aleksandra Puszkina.

W 1958 roku Henryk Machalica zdał egzamin eksternistyczny, a także otrzymał dyplom aktora lalkowego i dramatycznego. W latach 1958 - 1969 aktor współpracował z wieloma polskimi teatrami: z Teatrem Polskim w Bielsku Białej, Lubuskim Teatrem w Zielonej Górze, Teatrem im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, Teatrem Polskim w Poznaniu i Teatrem Nowym w Poznaniu. W tym czasie miał okazję wcielić się w rolę, między innymi: Adolfa w "Domu otwartym" Michała Bałuckiego, Jerry;ego Ryana w "Dwoje na huśtawce" Williama Gibsona, Rejenta w "Zemście" Aleksandra Fredry, czy Pankracego w "Nie - boskiej komedii" Zygmunta Krasińskiego.

Rok 1967 przyniósł Henrykowi Machalicy debiut filmowy. Wystąpił wtedy w "Skoku" Kazimierza Kutza. Ponadto, współpracował z Wojciechem Hasem, czy Stanisławem Różewiczem.

W Poznaniu aktor poznał wybitnego reżysera, Adama Hanuszkiewicza. Henryk Machalica wystąpił wtedy w jednym z odcinków audycji poetyckiej, realizowanej przez Hanuszkiewicza dla telewizji. W momencie, kiedy Adam Hanuszkiewicz został dyrektorem Teatru Narodowego w Warszawie, zaproponował Henrykowi Machalicy dołączenie do zespołu. Machalica przyjął tę propozycję, a co więcej - na deskach warszawskiego teatru występował przez 14 lat. To w Teatrze Narodowym zagrał duże role, jak np. Gospodarza w "Weselu" Stanisława Wyspiańskiego, Kanclerza w "Balladynie" Juliusza Słowackiego, czy Andrzeja Prozorowa w "Trzech siostrach" Antoniego Czechowa.

W latach 1983 - 1990 Henryk Machalica występował na scenach warszawskich, w Teatrze Ateneum, Teatrze Dramatycznym oraz Teatrze Nowym. Następnie nawiązał współpracę z Teatrem Powszechnym w Warszawie. Ponadto, widzowie mogli podziwiać jego grę aktorską w Teatrze Ochoty w Warszawie.

Ostatnią rolą teatralną, w jaką wcielił się Henryk Machalica jest rola Matwieja Szabelskiego w "Iwanowie" Antoniego Czechowa.

Henryk Machalica wystąpił w kilkudziesięciu spektaklach Teatru Telewizji, gdzie wcielił się w rolę, między innymi: Don Luisa w "Don Juanie" Moliera, czy Hrabiego Lerma w "Don Carlosie" Fryderyka Schillera.

Wystąpił w kilkudziesięciu spektaklach Teatru Telewizji, stworzył również wiele kreacji telewizyjnych i filmowych (jedną z ostatnich ról stworzył w "Księdze wielkich życzeń" Sławomira Kryńskiego).

Wielu widzów pamięta Henryka Machalicę, grającego w polskich serialach. Największą popularność przyniosła mu rola Dionizego Złotopolskiego w serialu "Złotopolscy".
Henryk Machalica za swoją artystyczną działalność był wielokrotnie nagradzany i odznaczany. Został uhonorowany, między innymi: Złotym Krzyżem Zasługi, odznaczeniem Zasłużonego Działacza Kultury, czy Złotą Odznaką "Zasłużony Białostocczyźnie".

Źródło: M. Mokrzycka-Pokora culture.pl, www.wikipedia.pl, www.filmpolski.pl, www.filmweb.pl,

Wirtualna świeczka

Dodaj Komentarz

  • wyślij

Komentarze