Polskie-Cmentarze.pl

Czesław Niemen

  • Urodzony(-a): 16 Luty 1939 (w Stare Wasiliszki)
  • Zmarł(-a): 17 Styczeń 2004 (w Warszawa)
  • Pochowany(-a): na Cmentarzu w Warszawa
Czesław Niemen

Czesław Niemen był wybitnym polskim artystą - wokalistą, kompozytorem, autorem tekstów, legendą polskiej piosenki. Zmarł w 2004 roku. Został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Czesław Niemen urodził się 16 lutego 1939 roku w Starych Wasiliszkach koło Nowogródka jako Czesław Juliusz Wydrzycki. Już jako dziecko wykazywał zainteresowanie muzyką. Śpiewał w kościelnym chórze, a także uczęszczał do szkoły muzycznej.

W latach 50. rodzina Wydrzyckich przeniosła się do Gdańska, gdzie młody muzyk rozpoczął naukę w średniej szkole muzycznej. W tym samym czasie, Niemen występował w studenckich teatrach, kabaretach oraz klubie Żak, śpiewając popularne piosenki w języku hiszpańskim i polskim, przy akompaniamencie gitary akustycznej.

W 1962 roku Czesław Niemen został wyróżniony na Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie. Po tym sukcesie, wraz z zespołem Czerwono-Czarni, odbył swoją pierwszą trasę koncertową po Polsce. Pod koniec roku, artysta związał się z popularną grupą, Niebiesko-Czarni, z którą koncertował w Polsce, na Węgrzech, czy we Francji. Rok później grupa wystąpiła w słynnej sali koncertowej Olympia w Paryżu.

Warto podkreślić, że w styczniu 1964 roku w Warszawie, Czesław Niemen wraz z grupą Niebiesko-Czarni występował przed koncertami Marleny Dietrich. Piosenkarka usłyszała utwór Niemena "Czy mnie jeszcze pamiętasz" i w tym samym roku nagrała własną wersję piosenki.

Czesław Niemen opuścił zespół Niebiesko-Czarnych w 1965 roku, a rok później związał się z formacją Akwarele. W 1967 roku grupa odbyła pierwszą trasę koncertową. W kwietniu tego samego roku Czesław Niemen nagrał materiał na płytę "Dziwny jest ten świat". Piosenka tytułowa została nagrodzona na Festiwalu w Opolu, a co ważne - stała się jednym z największych polskich przebojów lat 60. Z zespołem Akwarele, artysta koncertował w Polsce, Niemczech oraz Francji. Wspólnie nagrali płytę "Sukces". W 1968 roku, po wydaniu płyty "Czy mnie jeszcze pamiętasz?", zespół rozpadł się.

Jesienią 1969 roku, Czesław Niemen skompletował nowy zespół, wydając płytę "Niemen Enigmatic". Warto dodać, że płyta ta do dziś nazywana jest "jedną z najbardziej progresywnych i inspirujących płyt polskiego rocka". Artysta, który wtedy występował głównie w klubach, nagrał kilka singli, zarejestrował również fragmenty koncertów.

Jesienią 1971 roku muzyk poznał awangardowego kontrabasistę, Helmuta Nadolskiego, z którym stworzył Grupę Niemen. Grupa, która cieszyła się pozytywnymi recenzjami krytyków, nagrała dwie płyty, a także wystąpiła w kilku krajach europejskich. Zespół rozpadł się w 1973 roku.

Jednocześnie, Czesław Niemen zaczął nagrywać muzykę filmową, którą tworzył przez niemal dziesięć lat.

W 1974 roku powstał nowy zespół -Niemen Aerolit. Niestety, działalność grupy przerwała śmierć perkusisty, Piotra Dziemskiego.

Rok później Czesław Niemen wydał "Katharsis" - płytę nagraną samodzielnie. W latach 1976 - 1980 muzyk często koncertował. Odbywał dalekie trasy koncertowe - występował w Stanach Zjednoczonych, Bombaju, czy Hawanie.W 1978 roku na rynku muzycznym ukazała się kaseta ze złotymi przebojami Czesława Niemena, a rok później - płyta z podobnym materiałem.

W latach 80., w związku z wprowadzeniem stanu wojennego, Czesław Niemen występował sporadycznie. W 1988 roku wznowiono kilka jego płyt, między innymi "Dziwny jest ten świat", czy "Czy mnie jeszcze pamiętasz?", a rok później ukazała się płyta z nowym materiałem "Terra Deflorata".

W 1995 roku ukazała się autoryzowana przez muzyka składanka kompaktowa jego nagrań "Sen o Warszawie". W 1999 roku w plebiscycie "Polityki" Czesław Niemen został uznany za "polskiego artystę wszech czasów".

Czesław Niemen zmarł 17 stycznia 2004 roku w Warszawie. Został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Źródło: M. Sienkiewicz culture.pl, wikipedia.pl, niemennonstop.pl,

Fot. autorstwa Pawła Cieśli (Staszek Szybki Jest), udostępnione na www.wikipedia.pl 15.09.2006 na licencji Creative Commons.

Wirtualna świeczka

Dodaj Komentarz

  • wyślij

Komentarze