Polskie-Cmentarze.pl

Halina Konopacka

  • Urodzony(-a): 26 Luty 1900 (w Rawa Mazowiecka)
  • Zmarł(-a): 28 Styczeń 1989 (w Daytona Beach)
  • Pochowany(-a): na Cmentarzu w Warszawa
Halina Konopacka

Halina Konopacka - polska lekkoatletka, pierwsza polska złota medalistka olimpijska, poetka. Zmarła w 1989 roku, została pochowana na Cmentarzu Bródzieńskim na Bródnie w Warszawie.

Halina Konopacka urodziła się 26 lutego 1900 roku w Rawie Mazowieckiej. Przygodę ze sportem rozpoczęła będąc studentką polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Zaczęła od narciarstwa - w 1924 roku zapisała się na kurs. Przypadek sprawił, że w tym samym roku trafiła do sekcji lekkoatletycznej, gdzie jej talent zauważył trener Baquet. Rok później zdobyła mistrzostwo Polski w rzucie dyskiem i pchnięciu kulą.

31 lipca 1928 roku podczas Igrzysk Olimpijskich w Amsterdamie Halina Konopacka zdobyła pierwszy złoty medal dla Polski. Ustanowiła wtedy rekord świata w rzucie dyskiem. Do końca swojej kariery lekkoatletycznej nie została pokonana w tej dyscyplinie.

Po powrocie z Igrzysk cieszyła się ogromną popularnością. Udzielała wtedy mnóstwo wywiadów, spotkała się z marszałkiem Józefem Piłsudskim, a także odebrała list gratulacyjny od prezydenta Ignacego Mościckiego.

Halina Konopacka zdobyła 26. tytułów mistrzyni kraju w kilku kategoriach lekkoatletycznych. Reprezentowała barwy klubu AZS Warszawa. Była wszechstronnie uzdolniona - grała w tenisa, koszykówkę, próbowała swoich sił w rajdach samochodowych. Halina Konopacka pasjonowała się także sztuką. Pisała wiersze, malowała.

Była uwielbiana przez kibiców, a jej sława była porównywana ze sławą Jana Kiepury. Podobno, istniało powiedzenie "Kiepura pyskiem - Konopacka dyskiem".

W 1931 roku zrezygnowała z kariery sportowej.

Halina Konopacka zmarła 28 stycznia 1989 roku w Daytona Beach. Kilkanaście miesięcy później jej prochy spoczęły na Cmentarzu Bródzieńskim na Bródnie w Warszawie.

Źródło: wikipedia.pl, eurosport.onet.pl,

Fot. autor nieznany, udostępnione przez Andros64 na commons.wikimedia.org 22.09.2008.

Wirtualna świeczka

Dodaj Komentarz

  • wyślij

Komentarze