Polskie-Cmentarze.pl

Jerzy Nowosielski

  • Urodzony(-a): 07 Styczeń 1923 (w Kraków)
  • Zmarł(-a): 21 Luty 2011 (w Kraków)
  • Pochowany(-a): na Cmentarzu w Kraków
Jerzy Nowosielski

Jerzy Nowosielski był jednym z najwybitniejszych "współczesnych pisarzy ikon", wybitny malarz, rysownik, scenograf, filozof i teolog. Zmarł w 2011 roku, pochowany na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Jerzy Nowosielski urodził się 7 stycznia 1923 roku w Krakowie. W 1940 roku rozpoczął naukę w Staatliche Kunstgewerbeschule Krakau u profesora Stanisława Kamockiego. Pięć lat później rozpoczął studia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie u profesora Eugeniusza Eibischa.

Na początku swojej drogi artystycznej był asystentem Tadeusza Kantora i pozostawał pod wpływem Tadeusza Brzozowskiego. W okresie socrealizmu zajmował się sztuką sakralną. Swoją pierwszą wystawę miał w 1955 roku, zaraz potem reprezentował Polskę na biennale w Wenecji (1956) i w São Paulo (1959).

Od 1976 roku profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz członek Polskiej Akademii Umiejętności, Grupy Młodych Plastyków oraz Grupy Krakowskiej.

W 2000 roku Jerzy Nowosielski został uhonorowany tytułem doctora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W 1996 roku wspólnie z żoną Zofią założył Fundację Nowosielskich, której celem jest wspieranie wybitnych osiągnięć kultury polskiej poprzez przyznawanie stypendiów i dorocznych nagród.

Jerzy Nowosielski został pochowany 26 lutego 2011 roku na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.
 

Twórczość

Jerzy Nowosielski malował ikony głównie przedstawione w metafizycznych kompozycjach figuralnych i pejzażach; płasko malowane formy obwodził konturem. Tworzył monumentalne dekoracje ścienne, m. in. w kościele w Lourdes, kościele Ducha Świętego w Tychach, kościele Reformatów na Azorach w Krakowie, dolnej cerkwi pw. św. Jana Klimaka w Warszawie, kościele pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Warszawie na Jelonkach oraz w cerkwi w Hajnówce. W Białym Borze stworzył niewielką cerkiew greckokatolicką, w której zaprojektował architekturę, wyposażenie wnętrza i wystrój malarski.

Jerzy Nowosielski zmarł 21 lutego 2011 roku w Krakowie. Został pochowany na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Źródło: wikipedia.pl,

Fot. autorstwa Zbigniewa Krasowatego, udostępnione na wikipedia.pl 21.03.2013 na licencji Creative Commons.

Wirtualna świeczka

Dodaj Komentarz

  • wyślij

Komentarze