Cmentarz muzułmański w Bohonikach
Ulica:
16 - 100 Bohoniki
Intro:
Bohoniki - wieś, położona na terenie województwa podlaskiego, powiatu sokólskiego, w gminie Sokółka. Na terenie miejscowości, zamieszkiwanej przez mniejszość tatarską, znajduje się cmentarz muzułmański.
Opis:
Cmentarz muzułmański w Bohonikach położony jest na wzgórzu, porośniętym lasem i stanowi jeden z dwóch głównych cmentarzy polskich Tatarów, na którym nadal odbywają się pogrzeby. Mizar w Bohonikach powstał w XVIII wieku, a jego powierzchnia wynosi 2 ha, co czyni go największym istniejącym mizarem w Polsce.
Większość nagrobków pochodzi z okresu powojennego, a swoją architekturą przypominają mogiły cmentarzy chrześcijańskich. Jednak należy zaznaczyć, że nagrobki, znajdujące się na cmentarzu muzułmańskim w Bohonikach wyróżniają się orientalnym charakterem. Na mogiłach można zauważyć obowiązkowe zdobienia w postaci półksiężyca oraz gwiazdy, a także wersety z Koranu, wyryte alfabetem arabskim.
W centralnej części cmentarza muzułmańskiego w Bohonikach można zobaczyć około trzydziestu nagrobków, których powstanie datuje się na II połowę XIX wieku. Najstarszy zachowany nagrobek pochodzi z 1786 roku. Na większości nagrobków z tego okresu widnieje inskrypcja w języku arabskim, z tekstami napisanymi cyrylicą.
Ponadto, na terenie mizaru zachowały się najdawniejsze groby, składające się z dwóch kamieni nagrobnych - jednym (większym) u stóp zmarłego i drugim (mniejszym) nad głową zmarłego. Mniejsze kamienie ułożone są po bokach grobu. Niestety, napisy na tych mogiłach nie są czytelne.
Na współczesnych nagrobkach umieszczone są symbole religijne islamu. Co ważne, wszystkie mogiły zwrócone są w stronę Mekki ( w tym przypadku na południe).
Zobacz - mizar w Studziance
Źródło: www.ciekawepodlasie.pl, www.wikipedia.pl,
Fot. autorstwa Wetka, udostępnione na commons.wikimedia.org 27.09.2011 na licencji Creative Commons.
Powrót