Polskie-Cmentarze.pl

Cmentarze wojenne w Banachach

Cmentarz wojenny w Banachach

Ulica:

Banachy

Intro:

W podkarpackiej miejscowości Banachy znajdują się dwa zabytkowe cmentarze wojenne z okresu II wojny światowej. Na obu cmentarzach, położonych na skraju lasu, pochowani są polscy żołnierze, polegli w czasie kampanii wrześniowej w 1939 roku.

Opis:

Powierzchnia pierwszego cmentarza wojennego w Banachach, położonego na planie prostokąta, wynosi 140 m2. Cmentarz, na którym w trzech rzędach usytuowano po 10 mogił, otoczony jest metalowym płotkiem. Na betonowych mogiłach widnieją napisy:

Nieznany żołnierz, poległ, na polu chwały.

Centralnym elementem cmentarza wojennego w Banachach jest kamienny pomnik z napisem informującym, iż na terenie cmentarza pochowano polskich żołnierzy, poległych we wrześniu 1939 roku. Na pomniku widnieje napis:

Ojczyzno moja gdy cię mogę wspierać/ Nie żal mi cierpieć, nie żal i umierać/ Inż. Walery Bigay-Mianowski / ppor. 12 PP ur. 1908r / ppor. Jan Bochenek / Augustyn Cholewa / Józef Ligęza / i 25 nieznanych/ polegli śmiercią żołnierską 14 IX 1939r / Ku czci bohaterów pomnik ten ufundowała żona Walerego Bigay-Mianowskiego

Powierzchnia drugiego cmentarza wojennego w Banachach, położonego na planie trapezu, wynosi 270 m2. Teren cmentarza otoczony jest metalowym płotkiem, a mogiły ułożone są w układzie rzędowym. Na cmentarzu pochowano 126 polskich żołnierzy, którzy stracili życie we wrześniu 1939 roku.

12 października 1981 roku na cmentarzu wojennym w Banachach odsłonięto pomnik, na którym widnieje inskrypcja:

Dnia 14.09.1939 r. niemieckie lotnictwo zbombardowało odpoczywający po długim marszu znad Sanu oddział z 12 PP 6 DP grupy operacyjnej „BORUTA", zginęło 2 oficerów i 27 żołnierzy. Dnia 16.09.1939r 11 PP z 23 DP grupy operacyjnej „JAGMIN" zaskoczył w Banachach niemiecką kompanię kolarzy otoczył ją i zniszczył. Dnia 16.09.1939 r. 73 PP 23 DP grupy operacyjnej „JAGMIN" maszerujący w straży tylnej dywizji, zaskoczył i rozbił w Banachach oddział piechoty niemieckiej z baterią artylerii.

Zarządcą obu cmentarzy wojennych w Banachach jest Urząd Gminy w Harasiukach.

Źródło: wikipedia.pl,

Fot. autorstwa Zbigniewa.czernika, udostępnione na commons.wikimedia.org 09.06.2012 na licencji Creative Commons.

Powrót

Galeria

  • Lokalizacja

  • Ciekawe miejsca w Twojej okolicy

Dodaj Komentarz

  • wyślij

Komentarze