Cmentarz żydowski w Dobrodzieniu
Ulica: Lubliniecka
46-380 Dobrodzień
Intro:
Cmentarz żydowski w Dobrodzieniu został założony pod koniec XVIII wieku. Kirkut, który położony jest z dala od miejskich zabudowań, zajmuje powierzchnię ok. 0,5 hektara.
Opis:
Cmentarz żydowski w Dobrodzieniu ogrodzony jest murem z cegły.
Najprawdopodobniej, kirkut został założony pod koniec XVIII wieku, a najstarszy zachowany nagrobek pochodzi z 1773 roku. Na terenie cmentarza znajduje się około 140 macew. Warto podkreślić, że na cmentarzu znajdują się groby krewnych Edyty Stein, która przez kościół rzymskokatolicki została uznana za osobę świętą.
Macewy, znajdujące się na terenie cmentarza żydowskiego w Dobrodzieniu zostały wykonane z piaskowca oraz kamienia wapiennego. Na płaskich kamiennych tablicach widnieją typowe zdobienia, a także inskrypcje w języku hebrajskim oraz niemieckim.
Nagrobki zostały wykonane z piaskowca i kamienia wapiennego. Na płaskich kamiennych tablicach nagrobnych zachowały się typowe zdobienia oraz inskrypcje w językach hebrajskim i niemieckim.
Podczas wojny cmentarz żydowski w Dobrodzieniu został zdewastowany. Ponadto, okoliczna ludność dokonywała kradzieży cennych nagrobków. Później cmentarz zaczął niszczeć, zarastać zbędną roślinnością.
W lipcu 2001 roku, w ramach akcji "Antyschematy" młodzież z Izraela, Polski i Niemiec wykonywała prace porządkowe na cmentarzu żydowskim w Dobrodzieniu. Pomysłodawcą tego przedsięwzięcia był Jerzy Fornalik, a koordynatorem oraz realizatorem - Polskie Towarzystwo im. Janusza Korczaka. Patronem akcji był ambasador Izraela w Polsce, prof. Szewach Weiss.
Źródło: kirkuty.xip.pl, sztetl.org.pl, wikipedia.pl,
Fot. autorstwa Pimke, udostępnione na wikipedia.pl 27.09.2007 na licencji Creative Commons.
Powrót