Polskie-Cmentarze.pl

Cmentarz wojenny nr 365 - Tymbark

Cmentarz wojenny nr 365 w Tymbarku

Ulica:

34-650 Tymbark

Intro:

W małopolskiej miejscowości Tymbark znajduje się Cmentarz Wojenny nr 365 z okresu I wojny światowej. Cmentarz, położony na stromym zboczu opadającym ku niewielkiemu potokowi, powstał jako wydzielona kwatera cmentarza parafialnego w Tymbarku.

Opis:

Cmentarz wojenny nr 365 znajduje się około 50 metrów od drogi, prowadzącej z Tymbarku na Podłopień. Przy drodze tej znajduje się duża blaszana tablica z niemiecką i polską nazwą cmentarza. Na teren nekropolii można dotrzeć prostą ścieżką spacerową.

Cmentarz, którego pierwotna powierzchnia wynosiła 660 m2, został zaprojektowany przez Gustava Ludviga, a wykonany przez Austriaków. Należy zaznaczyć, że początkowo cmentarz wojenny nr 365 stanowił jedynie wydzieloną kwaterę na cmentarzu parafialnym w Tymbarku.

Przy wejściu na cmentarz wojenny nr 365 zobaczymy oryginalną, betonową tablicę na betonowym słupku. Teren cmentarza ogrodzony jest drewnianym płotem.

Pierwotny układ mogił, a także założenie przestrzenne cmentarza, zostały całkowicie zatarte. Obecny układ cmentarza składa się z dwóch kwater, usytuowanych na różnych wysokościach stoku, a także tarasu, którego położenie jest najwyższe. Na tarasie znajduje się drewniany krzyż łaciński o "koronkowej rzeźbie" i z falistą dwustronną glorią, umieszczony na betonowym cokole. Najprawdopodobniej, krzyż ten stanowił główny element cmentarza wojennego w Tymbarku. Na podstawie zachowanych części krzyży odtworzono jeden z trzech typów krzyży, stanowiące zwieńczenie krzyży.

Krzyże te zostały umieszczone na grobach, które odtworzono w układzie równych rzędów, rozlokowanych w dwóch kwaterach. Na terenie cmentarza wojennego w Tymbarku znajduje się 27 mogił. Przez teren cmentarza prowadzą betonowe schody.

W okresie międzywojennym, cmentarz funkcjonował w bardzo dobrym stanie. Nekropolia w Tymbarku była w tym czasie traktowana jako miejsce kultu narodowego. Młodzież odwiedzała i dbała o groby, znajdujące się na terenie cmentarza.

Po zakończeniu II wojny światowej, cmentarz w Tymbarku zaczął niszczeć - zarówno poprzez działanie naturalne, jak i działanie człowieka. Coraz częściej dochodziło do dewastacji cmentarza. Na początku lat 90., nekropolia była w strasznym stanie.

W 1992 roku Społeczny Komitet Odbudowy wybudował cmentarz na nowo. Ze starej wersji cmentarza udało się zachować duży drewniany krzyż na betonowym cokole. Ponadto, wzorując się na pozostałościach mniejszych drewnianych krzyży, wykonano nowe. Jednocześnie, zmniejszono powierzchnię cmentarza wojennego nr 365, a także zmieniono plan nekropolii.

Na cmentarzu wojennym nr 365 w Tymbarku pochowano żołnierzy, poległych w czasie bitwy pod Limanową w grudniu 1914 roku. Spoczywa tu dwudziestu wojskowych austro-węgierskich, trzech niemieckich oraz dziesięciu rosyjskich.

Źródło: tymbark.pl, wikipedia.pl,

Fot. autorstwa Jerzego Opioły, udostępnione na wikipedia.pl 17.01.2012 na licencji Creative Commons.

Powrót

Galeria

  • Lokalizacja

  • Ciekawe miejsca w Twojej okolicy

Dodaj Komentarz

  • wyślij

Komentarze