Polskie-Cmentarze.pl

Cmentarz wojenny nr 123 w Łużnej

Cmentarz wojenny nr 123 w Łużnej

Ulica: Wzgórze Pustki

38 - 322 Łużna

Intro:

Na wzgórzu Pustki, wznoszącym się nad małopolską miejscowością Łużna znajduje się cmentarz wojenny nr 123 z okresu I wojny światowej. Cmentarz, który zajmuje powierzchnię 29 152 m2 stanowi największą nekropolię spośród 400 galicyjskich cmentarzy wojennych.

Opis:

Cmentarz wojenny nr 123 powstał w miejscu zaciekłych walk o wzgórze, które rozegrały się w maju 1915 roku. Nekropolia, założona na planie zbliżonym do nieregularnego trapezu, została zaprojektowana przez kierownika artystycznego okręgu IV, Jana Szczepkowskiego.

Cmentarz został otoczony - jedynie od strony południowej - "kamiennymi słupami i drewnianym sztachetowym płotem, w którym znajduje się wejście zamknięte drewnianą, dwuskrzydłową furtką". Na wprost wejścia na teren cmentarza znajduje się pomnik w kształcie sarkofagu.

Centralnym elementem cmentarza wojennego nr 123 była drewniana kaplica (gontyna), zaprojektowana przez Duszana Jurkowicza. Niestety, kaplica spłonęła w 1985 roku. Podobno, w środku kaplicy znajdowała się piękna płaskorzeźba, która została wykonana przez włoskiego jeńca za pomocą złamanej szabli.

Jak czytamy na stronie Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa: "Groby są obramowane kamiennymi ciosami. Nagrobki mają formę krzyży lotaryńskich i łacińskich z dwuspadowym lub okrągłym daszkiem oraz emaliowanymi tabliczkami na skrzyżowaniu ramion".

Na terenie cmentarza znajduje się 46 mogił zbiorowych, a także 829 grobów pojedynczych, w których pochowano: 912 wojskowych armii austro-węgierskiej, 65 żołnierzy armii niemieckiej oraz 227 żołnierzy armii rosyjskiej.

Źródło: groby.radaopwim.gov.pl, wikipedia.pl,

Fot. autorstwa Marka Widurka, udostępnione na wikipedia.pl 14.07.2009.

Powrót
  • Lokalizacja

  • Ciekawe miejsca w Twojej okolicy

Dodaj Komentarz

  • wyślij

Komentarze