Polskie-Cmentarze.pl

Cmentarz wojenny nr 304 – Łąkta Górna

Cmentarz wojenny nr 304 – Łąkta Górna

Ulica:

Łąkta Górna

Intro:

Łąkta Górna jest małą wsią województwa małopolskiego, położona w powiecie bocheńskim, w gminie Żegocin. Malownicza miejscowość, ulokowana jest w dolinie Potoku Saneckiego oraz na wznoszących się ponad doliną wzgórzach. A co ważne, terytorium wsi wchodzi w skład Obszaru Chronionego Krajobrazu Pogórza Wiśnickiego.

Opis:

Na północnym końcu wsi, na obrzeżach lasu, przy drodze z Zielonej do Limanowej (odcinek drogi między Muchówką i Łąktą Górną) znajduje się cmentarz wojenny numer 304. Nekropolia, zbudowana na planie prostokąta, jest jednym z 400 zachodnio - galicyjskich cmentarzy wojennych. Miejsce pamięci w Łąktej Górnej nie zajmuje wiele miejsca - jego powierzchnia wynosi 185 m2.

Cmentarz otoczony jest ogrodzeniem z kamiennych, niskich i masywnych słupów, które nakryte są betonowymi daszkami. Słupy te połączone są drewnianym płotem. Wejście na teren cmentarza, które stanowi wysoka kamienna brama pokryta drewnianą pergolą, znajduje się od strony północno – wschodniej. Głównym elementem nekropolii jest kapliczka, nakryta dwuspadowym daszkiem, a ten zwieńczony jest kamiennym krzyżem. W środku kapliczki widnieje obraz Chrystusa w koronie cierniowej.

Na terenie cmentarza wojennego nr 304 znajduje się czternaście mogił zbiorowych oraz cztery pojedyncze, w których spoczywa: 25 żołnierzy armii austro – węgierskiej, 76 wojskowych armii niemieckiej i 60 z armii rosyjskiej. Żołnierze ci zginęli na okolicznych polach, w grudniu 1914 roku, w walkach podczas operacji limanowsko – łapanowskiej.

Cmentarz zaprojektowano tak, aby ludzie zwiedzający jego teren mogli zobaczyć także pole bitwy, a jednocześnie uzmysłowić sobie dramatyczność bitwy. Cmentarz wojenny nr 304 zagospodarowano zgodnie z założeniami – bezpośrednio na polu bitwy.

Nagrobki mają układ rzędowy nieregularny. Mogiły, znajdujące się na nekropolii w Łąktej Górnej występują jako betonowe stele z żeliwnymi tablicami inskrypcyjnymi lub też żeliwne krzyże na betonowych cokołach. Na tablicach widnieje krzyż maltański z wiązanką liści laurowych oraz wytłoczone nazwiska zmarłych żołnierzy. Natomiast krzyże występują w różnych formach. Na cmentarzu możemy zauważyć żeliwne, ażurowe krzyże łacińskie z krzyżem maltańskim na skrzyżowaniu ramion oraz motywem wieńca dębowego, a także krzyże mniejsze, wykonane z prętów żelaznych. Na cmentarzu wojennym nr 304 można zaobserwować również żeliwne, ażurowe krzyże lotaryńskie z motywem liścia lipy.

Zobacz cmentarz wojenny nr 305 - Łąkta Dolna

Zobacz cmentarz wojenny nr 306 - Łąkta Dolna

Zobacz cmentarz wojenny nr 307 - Łąkta Dolna

Źródło: www.groby.radaopwim.gov.pl, www.wikipedia.pl,

Fot. autorstwa Jerzego Opioła, udostępnione na www.wikipedia.pl 19.11.2010 na licencji Creative Commons.

Powrót

Galeria

  • Lokalizacja

  • Ciekawe miejsca w Twojej okolicy

Dodaj Komentarz

  • wyślij

Komentarze