Krzyże Pokutne w Gubinie
Ulica: Śląska
66-620 Gubin
Intro:
Krzyże pokutne na terenie województwa lubuskiego to niezwykła pamiątka po średniowiecznym sposobie wymierzania sprawiedliwości. Przypominają o zbrodniach, jakie wydarzyły się w miejscu, w którym stoją. Na szczególną uwagę zasługują trzy krzyże znajdujące się na terenie Gubina.
Opis:
Kamienne krzyże pokutne nazywane są także krzyżami pojednania. W okresie średniowiecza stawiano je w miejscu, w którym została popełniona jakaś zbrodnia. Mieczysław Wojecki, w swoim opracowaniu „Kamienne krzyże pokutne w województwie lubuskim” tłumaczy, że już w XIII wieku spisywano swego rodzaju umowy, zwane traktatami pokutnymi „compositio”. Porozumienia były zawierane pomiędzy rodziną zamordowanego, a oprawcą, przy udziale przedstawicieli Kościoła. Na mocy podpisanego traktatu, skazany zobowiązany był do pokrycia wszelkich kosztów związanych z pochówkiem swojej ofiary, procesem sądowym (warto w tym miejscu dodać, że do kosztów sądowych zaliczano również posiłek i piwo dla sędziego). Musiał także podporządkować się wyrokowi sądowemu, który przewidywał: sfinansowanie kosztów ceremonii pogrzebowej, zamówienie nabożeństwa żałobnego, dostarczenie do Kościoła odpowiedniej ilości wosku i oliwy, a ponadto odbycie pielgrzymki pokutnej, np. do Rzymu. Dodatkowo morderca był zobowiązany do pomocy, nie tylko materialnej, rodzinie zmarłego. A w miejscu popełnienia przestępstwa oprawca stawiał kamienny krzyż pokutny lub kamienną kapliczkę. Często wykuwano na nich narzędzie zbrodni, jak np. miecz, siekierę, kuszę, a także ozdabiano napisami, informującymi, kto i gdzie dokonał zbrodni. Kiedy skazany dopełnił wszystkich obowiązków, rodzina wyrzekała się zemsty i zawierano pojednanie. Wtedy też mogło nastąpić rozgrzeszenie zabójcy. Po XV wieku zwyczaj ten zanikł, a jedynie rodziny zmarłych stawiały krzyże w miejscu tragedii.
Wśród lubuskich krzyży pokutnych na szczególną uwagę zasługują te, umiejscowione w Gubinie,których powstanie datuje się na lata 1453 – 1459. Te niezwykłe, wykute w granicie, zabytki stoją przy ulicy Śląskiej. Krzyże są niezwykłą pamiątką po średniowiecznym sposobie wymiaru sprawiedliwości. Legenda głosi, że trzech rzeźników stoczyło walkę na śmierć i życie, a przedmiotem walki był kawałek szynki. Istnieje także opowieść o braciach, którzy również stoczyli śmiertelną walkę – tym razem punktem zapalnym było jajko.
Nie jest do końca pewne, czy aby faktycznie legenda jest w całości prawdziwa. Ale warto pamiętać, że w każdej historii tkwi ziarenko prawdy. Jedno wiemy na pewno – krzyże pokutne pojawiły się w Gubinie za sprawą historii o charakterze kryminalnym.
Na terenie województwa lubuskiego odnalezionych zostało 45 krzyży pokutnych. Można je spotkać przy drodze, kościołach, domach lub w lasach. Niestety, wiele krzyży zarówno podczas, jak i po wojnie zostało zniszczonych. Niektóre, tak jak np. w zielonogórskim Jędrzychowie zostały zniszczone przy zmianie nawierzchni drogi lub przez rolników czy robotników, nie zdających sobie sprawy z wartości kulturowej znalezionych zabytków. Wiele krzyży, spisanych podczas niemieckiej inwentaryzacji, nie odnaleziono do dziś.
W lutym 2009 roku podczas zmiany elewacji na kościele pod wezwaniem Św. Wawrzyńca w Borowie Wielkim odnalezione zostały dwa krzyże pokutne.
Poszukiwaniami, badaniami oraz ochroną tych zabytków zajmuje się Ogólnopolski Klub Badaczy i Miłośników Krzyży Pokutnych i Rzeźby Przydrożnej, zwany Bractwem Krzyżowców.
Źródło: Wojecki M., Krzyże pokutne w województwie lubuskim, Zielona Góra 2010.
www.gubin.pl, www.niedziela.pl,
Powrót