Polskie-Cmentarze.pl

Cmentarz żydowski w Ziębicach

Cmentarz żydowski w Ziębicach

Ulica: Piaskowa

57-220 Ziębice

Intro:

W dolnośląskich Ziębicach, na niewielkim wzniesieniu, znajduje się cmentarz żydowski, założony w 1814 roku. Kirkut, położony na planie prostokąta, zajmuje powierzchnię około 0,2 ha.

Opis:

Teren pod budowę cmentarz został wykupiony w 1814 roku. Według autorów "Śladami Żydów. Dolny Śląsk, Opolszczyzna, Ziemia Lubuska" pierwsze pogrzeby na cmentarzu żydowskim w Ziębicach odbywały się już od końca XVIII wieku.

W późniejszym czasie cmentarz żydowski został otoczony ceglanym murem. Aby wejść na teren kirkutu, należało przejść przez murowany dom przedpogrzebowy, powstały po 1854 roku, "wzniesiony w stylu neorenesansu, z fasadą zwieńczoną portalem wspartym na 4 pilastrach".

Niestety, zarówno z muru, jak i domu przedpogrzebowego niewiele zostało. Najprawdopodobniej, obiekty te uległy dewastacji przez nazistów w 1933 roku.

Na terenie cmentarza żydowskiego w Ziębicach zachowało się około 130 macew. Nagrobki, które przetrwały to typowe macewy - występujące w formie pionowych płyt, wykonanych z piaskowca. Macewy zwieńczone są półkolistym łukiem lub trójkątem.

Najstarsza zachowana macewa na cmentarzu żydowskim w Ziębicach pochodzi z 1814 roku.

Źródło: kirkuty.xip.pl, wikipedia.pl,

Fot. aut. Bonio, udostępnione na wikipedia.pl 29.04.2009 na licencji Creative Commons.

Powrót
  • Lokalizacja

  • Ciekawe miejsca w Twojej okolicy

Dodaj Komentarz

  • wyślij

Komentarze