Środa 13.03.2013, godz. 11:52Zmarł przyjaciel Jana Pawła II, Marek Skwarnicki
12 marca 213 roku w Krakowie zmarł Marek Skwarnicki - polski poeta, publicysta, felietonista, prozaik, tłumacz i przyjaciel Jana Pawła II.
Marek Skwarnicki urodził się 30 kwietnia 1930 roku w Grodnie. Ukończył studia z zakresu filologii polskiej oraz bibliotekoznawstwo (pierwszy stopień - licencjat) na Uniwersytecie Warszawskim.
Marek Skwarnicki zadebiutował w 1951 roku na łamach "Tygodnika Powszechnego", artykułem "O optymizmie wiary". W latach 1952 - 1958 pracował w Bibliotece Narodowej w Warszawie. W 1958 roku Marek Skwarnicki został członkiem redakcji oraz zespołu "Tygodnika Powszechnego". Ponadto, był redaktorem "Bibliotekarza", czy miesięcznika "Znak".
W latach 1975 - 1984 był członkiem Komitetu Łączności Forum Europejskiego Narodowych Komisji Apostolstwa Świeckich, a w latach 1977 - 1984 - członkiem Papieskiej Rady Świeckich w Watykanie. Jako redaktor "Tygodnika" oraz akredytowany przy Biurze Prasy Watykanu, mógł podróżować z Papieżem Janem Pawłem II.
Marek Skwarnicki napisał wiele książek, opowiadających o Janie Pawle II i Jego pontyfikacie, między innymi: "Requiem dla Jana Pawła II", "Listy do Ojca Świętego", "Z papieżem po świecie", czy "Papież w górach".
Ponadto, Marek Skwarnicki był autorem kilkunastu tomików poetyckich, a także spektakli teatralnych i telewizyjnych dla dzieci.
Marek Skwarnicki należał do Związku Literatów Polskich, był członkiem polskiego PEN Clubu. Za swoją twórczość otrzymał wiele cennych nagród, między innymi: Nagrodę Literacką Fundacji im. Kościelskich w Genewie, Nagrodę Poetycką im. Andrzeja Bursy, czy Nagrodę Fundacji im. W.N. Turzańskich w Toronto.
Marek Skwarnicki przyjaźnił się z Janem Pawłem II. Poznali się jeszcze w latach 50. w redakcji "Tygodnika Powszechnego". Z czasem, poeta stał się w pewnym stopniu doradcą przyszłego papieża w sprawach literackich. W 2002 roku Marek Skwarnicki został zaproszony do Watykanu, aby pomóc Janowi Pawłowi II w redakcjo "Tryptyku Rzymskiego".
Marek Skwarnicki zmarł 12 marca 2013 roku w Krakowie.
Źródło: tvn24.pl, wikipedia.pl,
Fot. autorstwa Mariusza Kubika, udostępnione na wikipedia.pl 25.06.2008 na licencji Creative Commons.
Powrót