Czwartek 05.07.2012, godz. 13:21Grób Kazimierza Deyny na Warszawskich Powązkach
6 czerwca 2012 roku na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie spoczął Kazimierz Deyna. Urna z prochami wybitnego sportowca została złożona w Alei Zasłużonych.
Urna z prochami Kazimierza Deyny trafiła do Polski 27 maja 2012 roku. Po 23 latach wybitny piłkarz został pochowany w ojczyźnie, na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Urnę z prochami przywiozła żona sportowca, Mariola Deyna.
Kazimierz Deyna został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie 6 czerwca 2012 roku. O godzinie 13.00 w warszawskiej Katedrze Polowej Wojska Polskiego odbyła się msza święta. Po zakończeniu mszy, urna z prochami Kazimierza Deyna została złożona w Alei Zasłużonych na warszawskich Powązkach.
Warto podkreślić, że również 6 czerwca 2012 roku o godzinie 20.00 został odsłonięty pomnik Kazimierza Deyny. Monument został usytuowany przed wejściem na trybunę od strony ulicy Czerniakowskiej. Figura Kazimierza Deyny, odlana z brązu, została ustawiona na podświetlonym fundamencie.
Kazimierz Deyna urodził się 23 października 1947 roku w Starogardzie Gdańskim, gdzie spędził dzieciństwo i lata młodości. Tam też zaczynał swoją karierę sportową – dokładnie w klubie Włókniarz Starogard Gdański. Stamtąd trafił do kadry Gdańskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej, a następnie do reprezentacji Polski juniorów. Kilkanaście lat grał w Legii Warszawa. W 1981 roku podpisał kontrakt z amerykańską drużyną San Diego Soccers, z którą spędził sześć lat. Po zakończeniu kariery, zajął się trenowaniem młodych adeptów piłki nożnej.
Kazimierz Deyna był wielokrotnym reprezentantem i kapitanem reprezentacji Polski. Uważany za jednego z najlepszych piłkarzy w historii polskiej piłki nożnej. Według tygodnika „Piłka Nożna” został najlepszym polskim piłkarzem XX wieku. Król strzelców na Igrzyskach Olimpijskich w Monachium (1972) i trzeci piłkarz Mistrzostw Świata w RFN (1974).
Kazimierz Deyna zmarł 1 września 1989 roku w pobliżu San Diego w wyniku wypadku samochodowego.
Źródło: www.tvnwarszawa.pl, www.warszawa.gazeta.pl,
Fot. autorstwa Ciniak, udostępnione na www.wikipedia.pl 01.09.2009 na licencji GNU LWD.
Powrót