Polskie-Cmentarze.pl

Wydarzenia

Środa 24.07.2013, godz. 12:08Rotmistrz Pilecki w Muzeum Wojskowym w Drzonowie

Rotmistrz Pilecki w Muzeum Wojskowym w Drzonowie

Przypominamy, że jeszcze do końca sierpnia w Muzeum Wojskowym w Drzonowie można oglądać wystawę "Rotmistrz Pilecki - Ochotnik do Auschwitz".

Witold Pilecki - bohaterski rotmistrz, który przyjmował pseudonimy "Witold", "Tomek" i nazwiska konspiracyjne "Roman Jezierski, czy „Leon Bryjak". Był oficerem rezerwy Wojska Polskiego, współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej, dobrowolnym więźniem KL Auschwitz, więźniem politycznym okresu stalinowskiego, ofiarą mordu sądowego.

W maju 1947 roku, funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa aresztowali Witolda Pileckiego. Mężczyzna został oskarżony o działalność wywiadowczą na rzecz rządu RP na emigracji. Po wyjątkowo okrutnym śledztwie, skazano go na karę śmierci. Wyrok wykonano w maju 1948 roku – Witold Pilecki został stracony poprzez strzał w tył głowy. Wykonawcą wyroku był Piotr Śmietański, nazywany „Katem z Mokotowa”. Nigdy nie ustalono, gdzie pochowano ciało Pileckiego. Zbiorowa mogiła ofiar UB znajduje się w Kwaterze „Na Łączce” na Powązkowskim Cmentarzu Wojskowym w Warszawie.

Źródło: Lubuskie Muzeum Wojskowe w Drzonowie.

Powrót

Dodaj Komentarz

  • Aby zapobiec spamowi, proszę wprowadzić widoczny na poniższym obrazku kod zabezpieczający w pole tekstowe pod obrazkiem.

    Kod zabezpieczający

    Odśwież

  • wyślij

Komentarze