Polskie-Cmentarze.pl

Wydarzenia

Piątek 04.11.2011, godz. 16:03Muzyczne Zaduszki

Zaduszki Jazzowe

Nadchodzący weekend pełen będzie spotkań, które można nazwać Muzycznymi Zaduszkami. Mimo że tradycyjne Zaduszki mamy już za sobą, to z pewnością nie zaszkodzi, by przy dźwiękach muzyki oddać się zadumie, refleksji nad naszym życiem, jego kruchością oraz przemijaniem.

Poniżej przedstawiamy kilka propozycji Muzycznych Zaduszek.

W sobotę, 5 listopada 2011 roku w sali widowiskowej w Katowicach-Giszowcu, przy ulicy Pszczyńskiej 6 odbędzie się koncert wybitnego jazzmana, Michała Urbaniaka. Muzyk wystąpi wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka. Wszyscy, którzy przyjdą na koncert będą mogli usłyszeć elementy wielu gatunków muzyki: od jazzu aż po hip – hop. Michał Urbaniak połączy charakter oraz brzmienie muzyki ludowej ze współczesnym drivem i groovem jazzowym. W programie imprezy pojawią się m.in.: Walcoberek, Krakus i Mazurka z Sketches of Poland oraz UrbTime i Polak z Sketches of Manhattan. Koncert rozpocznie się o godzinie 18.00.

Tego samego dnia, w białostockiej kawiarni Fama odbędą się Zaduszki Bluesowe. Impreza, która w Białymstoku organizowana jest od 1983 roku, poświęcona jest pamięci Ryszarda „Skiby” Skibińskiego. Na tegorocznym koncercie wystąpią: uznany za Odkrycie Roku 2010, Bartek Przytuła (nagroda przyznana przez czytelników „Twojego Bluesa”) oraz zespół Johny Coyote. Początek koncertu zaplanowano na godzinę 20.00. Organizatorem imprezy jest Białostocki Ośrodek Kultury.

W Krakowie, już po raz 56. zorganizowano Krakowskie Zaduszki Jazzowe. Koncertów będzie można posłuchać w Krakowie, Wieliczce, Trzebini oraz Zabierzowie. I tak, w sobotę 5 listopada (godzina 22.00) w krakowskim Harris Piano Jazz Bar, na Rynku Głównym 28 wystąpi Krzysztof Pacan Band, a następnego dnia (godzina 21.30) Jazz Jam Session. Również 6 listopada (godzina 18.00) na Dworze Czeczów przy ulicy ks. J. Popiełuszki 36 wystąpi zespół Laboratorium. Na zakończenie Krakowskich Zaduszek Jazzowych, które odbędą się 7 listopada w Bazylice oo. Dominikanów przy ulicy Stolarskiej 12 zaplanowano XXV Mszę św. Jazzową. Msza rozpocznie się o godzinie 19.30.

Zaduszki Jazzowe w Kielcach potrwają dwa dni, podczas których wystąpi pięć zespołów. Koncerty zostały zorganizowane przez Dom Środowisk Twórczych w Kielcach. Pierwszego dnia imprezy, tj. 5 listopada zaprezentują się: duet – Marzena Ślusarska i Leszek Ślusarski oraz trio Jarka Śmietany. Natomiast 7 listopada, wystąpią aż trzy grupy: Saxofonarium, czyli studentki i absolwentki krakowskiej Akademii Muzycznej, Atom String Quartet oraz kwartet saksofonisty Janusza Muniaka. Kieleckie Zaduszki Jazzowe rozpoczną się o godzinie 17.00 (w oba dni).

Zaduszki Jazzowe odbędą się także w Sosnowcu. Tegoroczna impreza została zaplanowana na niedzielę, 6 listopada na godzinę 18.45 w bazylice katedralnej. Organizatorami spotkania są: parafia katedralna, Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Miejskiego w Sosnowcu oraz II Liceum Ogólnokształcące im. E. Plater w Sosnowcu. 

Źródło: www.culture.pl, www.bialystok.gazeta.pl, www.diecezja.sosnowiec.pl, www.kielce.gazeta.pl,

Fot. autorstwa Andrzeja Barabasza, udostępnione na www.wikipedia.pl 26.06.2006 na licencji Creative Commons.

Powrót