Polskie-Cmentarze.pl

Wydarzenia

Wtorek 30.10.2012, godz. 14:40Dzień Wszystkich Świętych

Dzień Wszystkich Świętych

Wielkimi krokami zbliża się niezwykły czas zadumy i refleksji oraz pamięci o bliskich Zmarłych - Dzień Wszystkich Świętych. 1 listopada pamiętajmy o Zmarłych, pochowanych na polskich cmentarzach.

W polskiej kulturze Dzień Wszystkich Świętych jest świętem szczególnie obchodzonym, mocno zakorzenionym w polskiej tradycji. Chyba w żadnym kraju na świecie ludzie nie przywiązują tak wielkiej wagi do tej niezwykłej uroczystości. Tego dnia staramy się odwiedzić groby wszystkich bliskich zmarłych. Niestety, często jest to jedyny dzień w roku, kiedy pamiętamy o tych, których nie ma już wśród nas. A o polskich cmentarzach i pochowanych na nich Zmarłych powinniśmy pamiętać przez cały rok.

Dlatego choć 1 listopada poświęćmy swój czas na wspomnienie Naszych bliskich Zmarłych. Odwiedźmy ich groby, a także pomódlmy się za ich dusze. Poświęćmy im chwilę zadumy, wspomnijmy ich historię.

Nie bądźmy obojętni na opuszczone groby

Każdego roku, na terenie całej Polski organizowane są akcje sprzątania zapomnianych grobów, w które angażowali się, np. harcerze, czy uczniowie miejscowych szkół. Dlatego więc, w taką akcję włączmy się i my - widząc opuszczony grób, zapalmy na nim znicz.

Dodajmy, że 1 listopada na wielu polskich cmentarzach, prowadzone będą kwesty, z których dochód przeznaczany jest na renowację cmentarzy, czy nagrobków. Warto przekazać choć symboliczną złotówkę.

Historia uroczystości Wszystkich Świętych

Fot. autorstwa Johna Thaxtera, udostępnione na www.wikipedia.pl 28.07.2009 na licencji Creative Commons.

Powrót

Dodaj Komentarz

  • Aby zapobiec spamowi, proszę wprowadzić widoczny na poniższym obrazku kod zabezpieczający w pole tekstowe pod obrazkiem.

    Kod zabezpieczający

    Odśwież

  • wyślij

Komentarze