Polskie-Cmentarze.pl

Wydarzenia

Poniedziałek 31.10.2011, godz. 19:45Dzień Wszystkich Świętych

Article img

Już jutro, 1 listopada 2011 roku będziemy obchodzić Uroczystość Wszystkich Świętych. Jest to czas zadumy i refleksji oraz pamięci o bliskich zmarłych.

W naszej kulturze Dzień Wszystkich Świętych jest świętem szczególnie obchodzonym, mocno zakorzenionym w tradycji polskiej. Chyba w żadnym kraju na świecie ludzie nie przywiązują tak wielkiej wagi do tego szczególnego święta. Tego dnia staramy się odwiedzić groby wszystkich bliskich zmarłych. Niestety, często jest to jedyny dzień w roku, kiedy pamiętamy o tych, których nie ma już wśród nas.

Jednak większość z nas już z wyprzedzeniem dba o to, aby groby w dniu święta były odpowiednio przygotowane. Kilka dni wcześniej porządkujemy nagrobki, przystrajamy je kwiatami i zapalamy znicze.

Na pewno, pozytywnym zjawiskiem związanym ze świętem jest dbanie o groby, których nikt nie odwiedza. Na terenie całej Polski organizowano akcje sprzątania zapomnianych grobów, w które angażowali się, np. harcerze, uczniowie miejscowych szkół, czy lokalna społeczność. Dlatego więc, w taką akcję włączmy się i my - widząc opuszczony grób, zapalmy na nim znicz.

Dodajmy, że 1 listopada na wielu nekropoliach w kraju, prowadzone będą kwesty, z których dochód przeznaczany jest na renowację cmentarzy, czy nagrobków. Warto wrzucić choć symboliczną złotówkę.

Pamiętajmy o naszych ukochanych zmarłych. Odwiedźmy ich groby, a także pomódlmy się za ich dusze. Poświęćmy im chwilę zadumy, wspomnijmy ich.

Fot. autorstwa Johna Thaxtera, udostępnione na www.wikipedia.pl 28.07.2009 na licencji Creative Commons.

Powrót