Polskie-Cmentarze.pl

Ciekawostki

Poniedziałek 11.03.2013, godz. 12:04Tradycja Minghun wciąż obecna w życiu Chińczyków?

Tradycja Minghun wciąż obecna wśród Chińczyków?

W Chinach aresztowano czterech mężczyzn, którzy ukradli kobiece zwłoki, sfałszowali dokumenty dotyczące śmierci kobiety, a następnie sprzedali ciało. Szacuje się, że za kobiece zwłoki mężczyźni mogli otrzymać nawet kilka tysięcy dolarów.

Czterech mężczyzn, wobec których podejrzewa się, że są członkami gangu, zajmującego się wykopywaniem oraz handlowaniem zwłokami "żon widm", odpowie przed trybunałem w Taiyuan.

Według sądu, mężczyźni w ciągu roku sprzedali dziesięć ciał za łączną kwotę 39 000 dolarów. Mężczyźni, za "wyciąganie korzyści ze złej tradycji" zostali skazani na karę więzienia - od 28 do 32 miesięcy.

O jaką tradycję chodzi? O Minghun, czyli małżeństwo w życiu pozagrobowym. Chińczycy wierzą, że życie po śmierci jest lżejsze, a także bardziej wartościowe, jeśli dzieli się je wspólnie z małżonkiem. Dlatego też na Wyżynie Lessowej (kaniony wzdłuż Żółtej Rzeki), jej mieszkańcy wciąż przestrzegają tradycji, według której dla zmarłego kawalera należy poszukać zmarłej panny, a później...zorganizować im ślub – pogrzeb. 

Tradycja zaślubin w zaświatach wywodzi się z chińskiego kultu przodków, który głosi, że istnieje życie po śmierci. Ponadto, ci, którzy pozostali na świecie i nie chcą, aby spotykały ich nieprzyjemności, muszą zaspokajać potrzeby zmarłych. Chińczycy wierzą, że życie  osoby  niezamężnej  nie jest kompletne i pełnowartościowe. Dlatego też rodzice zmarłego kawalera martwią się, że syn po śmierci może być nieszczęśliwy. Aby temu zapobiec szukają dla niego zmarłej panny, z którą mógłby wziąć ślub i razem z nią toczyć życie pozagrobowe. W ten sposób zapewniają mu zadowolenie w życiu po śmierci. W niektórych wioskach zmarły syn musi mieć przynajmniej 12 lat, aby zawrzeć pośmiertny związek małżeński.

Przeczytaj o tradycji Minghun

Źródło: wyborcza.pl,

Fot. www.wikipedia.pl 06.08.2007, udostępnione na licencji GNU LWD.

Powrót

Dodaj Komentarz

  • Aby zapobiec spamowi, proszę wprowadzić widoczny na poniższym obrazku kod zabezpieczający w pole tekstowe pod obrazkiem.

    Kod zabezpieczający

    Odśwież

  • wyślij

Komentarze