Polskie-Cmentarze.pl

Ciekawostki

Wtorek 25.06.2013, godz. 12:52Rytuały pogrzebowe w kulturze Capuli

Rytuały pogrzebowe w kulturze Capuli

Kultura Capuli jest kulturą prekolumbijską, wyznawaną wśród społeczeństwa, zamieszkującego tereny północnego Ekwadoru oraz południowo - zachodniej Kolumbii. Społeczeństwo Capuli miało charakter hierarchiczno - wodzowski, co znalazło odzwierciedlenie w rytuałach pogrzebowych, organizacji pogrzebów, a nawet w formie i głębokości grobowców.

Nie wszyscy wyznawcy kultury Capuli chowani są w taki sam sposób. Ci bogatsi byli chowani w grobowcach o głębokości od 4 do 6 metrów, z szybem kwadratowym lub prostokątnym. Komora boczna grobowca miała wydłużony lub półeliptyczny kształt, a przykryta była wielkim kamieniem.

Grobowce tych, którzy należeli do elity, posiadały jedną lub kilka komór bocznych, a ich głębokość wynosiła od 9 do 40 metrów.

Kacykowie, czyli przywódcy plemienia chowani byli wraz z innymi osobami. Często, osoby te były składane w ofierze w momencie pogrzebu przywódcy po to, aby towarzyszyły mu podczas podróży w zaświaty. W ten sposób, w jednym grobie mogło znajdować się nawet 14 pochówków kacyka i jego towarzyszy.

Natomiast biedniejsi mieszkańcy chowani byli w prostych grobach szybowych o głębokości od 1 do 4 metrów.

Źródło: wikipedia.pl,

Fot. aut. Martin Zaise, udostępnione na wikipedia.pl 31.03.2005 na licencji Creative Commons.

Powrót

Dodaj Komentarz

  • Aby zapobiec spamowi, proszę wprowadzić widoczny na poniższym obrazku kod zabezpieczający w pole tekstowe pod obrazkiem.

    Kod zabezpieczający

    Odśwież

  • wyślij

Komentarze