Polskie-Cmentarze.pl

Ciekawostki

Czwartek 31.01.2013, godz. 12:30Odnaleziono nienaruszoną trumnę dziecięcą sprzed około 3600 lat

Odnaleziono nienaruszoną trumnę dziecięcą sprzed około 3600 lat

W Górnym Egipcie hiszpańscy archeolodzy odkryli nienaruszony sarkofag dziecięcy, pochodzący sprzed około 3,5 tysiąca lat. Jak podała Najwyższa Rada Starożytności w Egipcie, trumna dziecięca została odnaleziona w pobliżu grobowca Dżehutiego na zachodnim brzegu Nilu w Tebach.

Jak zapewnia szef hiszpańskiej ekipy archeologów, Jose Manuel Galan, zwykle dzieci chowano na cmentarzach rodzinnych. Na starożytnym cmentarzu Dra Abu el-Naga, które od lat jest badane przez Galana, odnaleziono kaplice z suszonej cegły, pochówki jamowe, drewniane figurki, a także dziecięcą trumnę.

Według badań radiograficznych, dziecko zmarło w wieku pięciu lat. Najprawdopodobniej trumna pochodzi z około 1550 r.p.n.e. Jej długość wynosi 90 cm, została wyrzeźbiona z drewna i pomalowana na biało. Nie widnieją na niej żadne napisy, czy dekoracje.

Jose Manuel Galan podkreślał, że "podobny styl wykonania i biała malowana powłoka cechują osiem drewnianych figurek uszebti (figurek zabieranych przez zmarłych w zaświaty), znalezionych w pobliżu".

Źródło: tvn24.pl,

Fot. autorstwa HoremWeb, udostępnione na commons.wikimedia.org 30.01.2013 na licencji Creative Commons.

Powrót

Dodaj Komentarz

  • Aby zapobiec spamowi, proszę wprowadzić widoczny na poniższym obrazku kod zabezpieczający w pole tekstowe pod obrazkiem.

    Kod zabezpieczający

    Odśwież

  • wyślij

Komentarze