Polskie-Cmentarze.pl

Ciekawostki

Wtorek 25.03.2014, godz. 11:57Mumia nazywana Śpiącą Królewną

Mumia nazywana Śpiącą Królewną

W Katakumbach Kapucynów w Palermo spoczywa dziewczynka, Rosalia Lombardo, która zmarła 92 lata temu. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że dziewczynka wygląda jak żywa.

Dziewczynka, która zmarła w wieku dwóch lat na zapalenie płuc, została zabalsamowana przez Alfredo Salafii. Dzięki wyjątkowej technice, zastosowanej przez znanego balsamistę, ciało Rosalii zachowało się w bardzo dobrym stanie. Dwulatka wygląda tak, jakby spała. Zmarła ma brzoskwiniowy kolor skóry, a jej jasne włosy ozdobione są jedwabną kokardą. Zachowały się także wszystkie rzęsy dziecka.

Co ciekawe, nie tylko wygląd zewnętrzny Rosalii Lombardo zadziwia naukowców. Prześwietlenie wykazało, że organy wewnętrzne dwulatki są w bardzo dobrym stanie.

W 2009 roku zauważono pierwsze oznaki rozkładu ciała, które objawiały się przede wszystkim zmianą koloru skóry. Prawdopodobnie, było to spowodowane nieszczelnością trumny. Aby zapobiec dalszemu rozkładowi zwłok, dziewczynkę przeniesiono do innego pomieszczenia w katakumbach, a następnie oryginalną trumnę zamknięto w większej, szklanej trumnie, wypełnionej azotem. 

Rosalia Lombardo, mimo że zmarła 92 lata temu, wygląda jak żywa, śpiąca dziewczynka. Dlatego też mumia nazywana jest „La Bella Addormentata”, czyli Śpiąca Królewna.

Źródło: wikipedia.pl, E. Kunikowska ciekawe.onet.pl,

Fot. udostępnione przez Maria lo sposo, na wikipedia.pl 09.02.2007.

Powrót

Galeria

Dodaj Komentarz

  • Aby zapobiec spamowi, proszę wprowadzić widoczny na poniższym obrazku kod zabezpieczający w pole tekstowe pod obrazkiem.

    Kod zabezpieczający

    Odśwież

  • wyślij

Komentarze