Polskie-Cmentarze.pl

Ciekawostki

Czwartek 31.10.2013, godz. 15:42Halloween - historia i obchody

Halloween - historia i obchody

O Halloween słyszał chyba każdy. Niemal wszystkie kluby, kina, a nawet szkoły organizują halloweenowe imprezy. Dorośli mogą wybrać się na maraton horrorów, koncerty, poświęcone zmarłym, a przebrane za Frankensteina, czy kościotrupy dzieci wędrują od mieszkania do mieszkania, a kiedy ktoś nie chce dać im cukierka, "w zamian" otrzymuje psikusa.

Jednak, czy znacie historię Halloween?

Halloween jest zwyczajem, nawiązującym do maskarady i odnoszącym się do Święta Zmarłych. Najhuczniej obchodzony jest w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii oraz Wielkiej Brytanii, nocą z 31 października na 1 listopada.

Halloween jest świętem pogańskim, wywodzącym się z celtyckiego obrządku Samhain. Celtowie wierzyli, że w dzień Samhain zaciera się granica między światem ludzkim a zaświatem, a duchom łatwiej dostać się do świata żywych. Dobre duchy przodków zapraszano do domów na uczty, oddawano im cześć, złe zaś – przepędzano. Prawdopodobnie, to właśnie z potrzeby odstraszenia złych dusz, wywodzi się zwyczaj przebierania się w dziwne, straszne stroje oraz zakładania różnego rodzaju masek potworów i duchów. Charakterystycznym elementem obchodów Samhain było również palenie ogniska.

Znanym chyba przez wszystkich symbolem Halloween jest wydrążona dynia ze światełkiem wewnątrz. Kolorami, które dominują podczas tego święta są czarny i pomarańczowy. W noc Halloween organizowane są liczne imprezy, często także odwiedza się tzw. straszne farmy, czyli duże przestrzenie, które specjalnie na tę okazję przeistaczają się w scenerie filmów grozy. Popularną zabawą jest "cukierek albo psikus". Dzieci i młodzież odwiedzają domy okolicznych mieszkańców i proszą o cukierki. Jeśli ktoś nie chce dać słodyczy, dzieci robią mu jakiś kawał - psikusa.

W Stanach Zjednoczonych Halloween obchodzone wyjątkowo hucznie. W tym roku mieszkańcy Nowego Jorku mogą liczyć na wyjątkową zabawę. Przez tę jedną noc, ulice miasta będą wyglądały niemal jak plan najstraszniejszego horroru. Nowojorczycy już kupują oryginalne stroje, przygotowują dynie, a także dekorują ulice i domy.

„Na Manhattanie największą atrakcją ostatnich dni jest zwiedzanie Nawiedzonego Dworu. W dworze, stworzonym w miejscu dawnego magazynu, straszy 40 aktorów przebranych za duchy, zombie, ghule, psychopatów i klaunów. Zwiedzający odbywają wycieczkę po labiryncie pokoi, w których znaleźć można wiszące świnie czy ochlapane "krwią" ściany.

Moda na świętowanie Halloween w Polsce pojawiła się kilka lat temu. Z okazji Halloween organizowane są imprezy taneczne, spektakle teatralne, a w dużych kinach - projekcje filmowe. Oczywiście, wszystko pozostaje w klimacie świata zmarłych, potworów i duchów. Im straszniej, tym lepiej. Nawet w polskich szkołach i przedszkolach organizowane są halloweenowe atrakcje dla najmłodszych. Dzieci przebierają się za straszne postacie filmowe, biorą udział w licznych konkursach czy innych "strasznych" przedsięwzięciach. W Stanach Zjednoczonych, dzieci chodzą od domu do domu, zbierając cukierki. W Polsce ten zwyczaj nie jest - jeszcze - rozpowszechniony.

Natomiast coraz częściej, przed 1 listopada, Polacy dekorują swoje domy halloweenowymi ozdobami. Wejścia do domu pilnują rozświetlone dynie, a wnętrze przystrojone jest tekturowymi kościotrupami, czarownicami, czy duchami.

Źródło: www.wikipedia.pl, www.tvn24.pl, cytat pochodzi ze strony www.tvn24.pl,

Powrót

Dodaj Komentarz

 • Aby zapobiec spamowi, proszę wprowadzić widoczny na poniższym obrazku kod zabezpieczający w pole tekstowe pod obrazkiem.

  Kod zabezpieczający

  Odśwież

 • wyślij

Komentarze

 • Avatar
  anna
  15.11.2013r.

  W USA --dla wiadomości piszącego ---rodzice -katolicy nie puszczają w tym dniu dzieci do szkoły , ba nawet wyjeżdżają za miasto , aby odciąć się od hallowen. Bojkotują to ,,święto''

  Ani to nasz zwyczaj, ani nasza zabawa, uważam,że zbyteczne jest umieszczanie informacji o halloween na tej stronie.  Grupa dzieci, jako psikus , wymalowała na klatce schodowej -świeżo pomalowanej !!!!!! część ciała mężczyzny. Psikus?
  Nie po prostu chuligaństwo!!

  Dlatego jestem jego przeciwnikiem.