Polskie-Cmentarze.pl

Ciekawostki

Poniedziałek 09.02.2015, godz. 10:055 rzeczy, których możesz żałować przed śmiercią

Przyszlosc

Bronnie Ware, australijska pielęgniarka pracująca w hospicjum, spytała swoich pacjentów o to, czego najbardziej żałują w swoim życiu. Okazało się, że większość nagranych przez nią odpowiedzi była do siebie podobna. Czy to oznacza, że każdy z nas pod koniec życia mierzy się z tymi samymi emocjami?

Bronnie Ware jest pielęgniarką z Australii, która przez kilka lat spędzała od 3 do 12 tygodni z osobami, które wiedziały, że niedługo ich życie się zakończy. Rozmawiała z nimi, aby złagodzić ich ból i przygotować ich do śmierci.

Okazuje się, że ludzie niesamowicie dojrzewają, gdy stawiają czoło swojej śmiertelności. Pojawia się klarowność i jasność co do tego, co w życiu naprawdę jest ważne. Pacjenci byli targani całym spektrum najróżniejszych emocji – zaprzeczenia, złości, strachu, akceptacji.

Jak mówi Bronnie, „Każdy pacjent odnajdywał spokój przed odejściem, każdy z nich.”

Co ciekawsze, przemyślenia rzadko bywały spontaniczne i tyczyły się raczej jakości życia, niż sfery posiadania. Najczęściej powtarzającą się refleksją, zwłaszcza wśród mężczyzn, było ubolewanie nad zbyt dużą ilością lat poświęconych wyłącznie pracy.

Najczęściej wymieniane tematy w rozmowach Bronnie Ware to:

1. Żałuję, że nie miałem więcej odwagi żyć życiem prawdziwym dla mnie, a nie życiem, którego oczekiwali ode mnie inni.

2. Żałuję, że pracowałem tak ciężko.

3. Żałuję, że nie miałem odwagi wyrażać swoich uczuć.

4. Żałuję, że nie pozostawałem w kontakcie ze swoimi przyjaciółmi.

5. Żałuję, że nie pozwoliłem sobie być szczęśliwszy.

Bronnie Ware, która spisała wyznania starszych ludzi, nagrane rozmowy umieszczała na swoim blogu – Inspiration and Chai, a po jego sukcesie postanowiła spisać swoje obserwacje w książce. Tak powstała „The Top Five Regrets of the Dying”

Powrót

Dodaj Komentarz

  • Aby zapobiec spamowi, proszę wprowadzić widoczny na poniższym obrazku kod zabezpieczający w pole tekstowe pod obrazkiem.

    Kod zabezpieczający

    Odśwież

  • wyślij

Komentarze