Polskie-Cmentarze.pl

Lucjan Szołajski

  • Urodzony(-a): 08 Listopad 1930 (w Warszawa)
  • Zmarł(-a): 04 Czerwiec 2013 (w Warszawa)
  • Pochowany(-a): na Cmentarzu w Skolimów
Lucjan Szołajski

Lucjan Szołajski był wybitnym polskim lektorem filmowym i telewizyjny. Zmarł w 4 czerwca 2013 roku, został pochowany na Cmentarzu w Skolimowie.

Lucjan Szołajski urodził się 8 listopada 1930 roku w Warszawie. Uczęszczał do liceum im. Stefana Batorego w Warszawie, maturę zdał w 1949 roku. Jego kariera zaczęła się całkiem przypadkiem. Mianowicie, zgłosił się do telewizji i poprosił o możliwość samodzielnego przeczytania listy dialogowej do filmu.

W latach 80. był jednym z lektorów programu "Sonda". Czytał dialogi do znanego w latach 80. serialu "Niewolnica Isaura". Podobno, w tym czasie znajomi zaczepiali go na ulicy i prosili, aby zdradził im, co wydarzy się w kolejnym odcinku serialu.

Lucjan Szołajski był wybitnym i jednym z najpopularniejszych lektorów. Jego głos można było usłyszeć przede wszystkim w filmach akcji. Ponadto, angażowany był do takich produkcji, jak: "Milczenie owiec", "Herkules", czy "Uniwersalny żołnierz". Lucjan Szołajski, przez czterdzieści lat swojej pracy przeczytał ponad 20 tysięcy filmów.

Lucjan Szołajski zmarł 4 czerwca 2013 roku w Warszawie. Został pochowany na Cmentarzu w Skolimowie

Źródło: wyborcza.pl, wikipedia.pl, film.onet.pl. 

Wirtualna świeczka

Dodaj Komentarz

  • wyślij

Komentarze