Polskie-Cmentarze.pl

Cmentarz ewangelicko-reformowany

Opis cmentarza: Zabytkowy cmentarz w Warszawie na Woli.

Został założony w 1792 roku (tablica erekcyjna do dzisiaj znajduje się na słupie głównej bramy przy ul. Młynarskiej) dla wiernych Kościoła Ewangelicko-Reformowanego pod którego opieką pozostaje do dziś.

Cmentarz dwukrotnie ulegał zniszczeniu – w 1794 i 1831 roku.

Cmentarz został częściowo zniszczony przez Niemców w 1944 r. Podczas II wojny światowej spłonęła cała dokumentacja cmentarna oraz część zabudowy. Spoczywa na nim około 100 tys. zmarłych.

Na cmentarzu znajduje się tylko jedna kaplica rodowa – jest nią grób Kronenbergów. Od 1945 r. do 1983 r. pełniła rolę domu przedpogrzebowego, kiedy to wybudowano nowy gmach, który swoją neogotycką architekturą pasuje do otoczenia (znajduje się on w najstarszej części cmentarza, bez prawie ani jednego grobu powojennego).


Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Cmentarz_ewangelicko-reformowany_w_Warszawie

Ulica: Żytnia 42

01-198 Warszawa

WWW: http://www.reformowani.org.pl/

Zarządca: Parafia Ewangelicko-Reformowana w Warszawie

Telefon do zarządcy: 22 831 23 83 lub 636 99 45

E-mail do zarządcy: [email protected]

Kategoria: Wyznaniowy

Parafia: Parafia Ewangelicko-Reformowana w Warszawie

Powrót

Ostatnio dodani zmarli

 • Jeremi Przybora

  Jeremi Przybora – wybitny poeta, autor tekstów kabaretowych, piosenek, widowisk telewizyjnych i słuchowisk radiowych, współtwórca "Kabaretu Starszych Panów", prozaik.

  Jeremi Przybora
 • Barbara Skarga

  Barbara Skarga była wybitnym filozofem, wielką humanistką, etykiem, profesorem filozofii Polskiej Akademii Nauk.

  Urodziła się 25 października 1919 roku w Warszawie. Wywodziła się z rodziny ziemiańskiej o wyznaniu ewangelicko-reformowanym, dość luźno związanej ze swoim kościołem. Jej siostrą była słynna aktorka, Hanna Skarżanka, a bratem – aktor Edward Skarga.

  Barbara SKarga
 • Jacek Karpiński

  Jacek Karpiński był polskim inżynierem elektronikiem, informatykiem, genialnym konstruktorem oraz twórcą pierwszego polskiego minikomputera K – 202. Wybitny inżynier nazywany był "polskim Billem Gatesem". Założył Polskie Towarzystwo Informatyczne.

  Jacek Karpiński
 • Anna German

  Anna German była wybitną polską piosenkarką, kompozytorką, aktorką, a z wykształcenia - geologiem. Mówiono o niej, że jest piosenkarką o aksamitnym, słowiczym głosie. Anna German koncertowała niemal na całym świecie, między innymi w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii, Niemczech, Rosji, czy we Włoszech.

  Anna German