Polskie-Cmentarze.pl

Hanka Ordonówna

  • Urodzony(-a): 25 Wrzesień 1902 (w Warszawa)
  • Zmarł(-a): 08 Wrzesień 1950 (w Bejrut)
  • Pochowany(-a): na Cmentarzu w Warszawa
Hanka Ordonówna

Hanka Ordonówna była wybitną polską piosenkarką, tancerką, aktorką, a także autorką wierszy i tekstów piosenek. Zmarła w 1950 roku w Bejrucie, została pochowana na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Hanka Ordonówna urodziła się 25 września 1902 roku w Warszawie, jako Maria Pietruszyńska. Jako siedmiolatka rozpoczęła naukę w Szkole Baletowej przy Teatrze Wielkim w Warszawie. Kiedy miała 16 lat zadebiutowała w teatrze Sfinks, a następnie w teatrze "Wesoły Ul" w Lublinie, gdzie zyskała popularność wykonując piosenki żołnierskie.

W 1923 roku, dzięki poetce Zofii Bajkowskiej, Hanka Ordonówna, rozpoczęła pracę jako szansonistka w kabarecie Qui Pro Quo. Z lubelskim kabaretem współpracowała do 1931 roku. Ponadto, w 1924 roku występowała na zagranicznych scenach, między innymi w Niemczech i Francji.

W 1931 roku polska artystka zyskała ogromną popularność dzięki wykonaniu piosenki "Miłość ci wszystko wybaczy" do filmu "Szpieg w masce". Piosenka ta stała się niejako wizytówką Hanki Ordonówny. Koncertowała w wielu miastach Polski, a także odbywała zagraniczne tournee. Występowała w Atenach, Bejrucie, Damaszku, Jerozolimie, a także Stanach Zjednoczonych.

Wtedy też piosenkarka poznała hrabiego Michała Tyszkiewicza, za którego - dwa lata później - wyszła za mąż.

Po wybuchu wojny, w 1939 roku, została uwięziona na Pawiaku. Uwolniono ją dzięki interwencji jej męża, który następnie sprowadził ją do Wilna. Jednak wkrótce została aresztowana przez NKWD i wywieziona do łagru w Uzbekistanie. Po uwolnieniu zorganizowała teatr w polskim ośrodku w Tocku, a następnie zaangażowała się w pomoc dla osieroconych dzieci polskich wygnańców. Wraz z mężem i sierotami, którymi się opiekowała, została ewakuowana do Bejrutu.

Pogarszający się stan zdrowia Hanki Ordonówny zmusił ją i jej męża do zamieszkania w Bejrucie.

Hanka Ordonówna zmarła 8 września 1950 roku w Bejrucie. Została pochowana w Bejrucie.

W 1989 roku jej prochy sprowadzono do kraju i złożono w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Źródło: wikipedia.pl, filmweb.pl, biografie24.pl,

Fot. Stanisław Brzozowski, udostępnione na wikipedia.pl 25.10.2012.

Wirtualna świeczka

Dodaj Komentarz

  • wyślij

Komentarze