Poniedziałek 05.03.2012, godz. 09:50Polska pogrążona w żałobie
W sobotę, 3 marca 2012 roku o godzinie 20.57, niedaleko miejscowości Szczekocin doszło do największej i najtragiczniejszej od wielu lat katastrofy kolejowej. Pociągi relacji Przemyśl - Warszawa oraz Warszawa Wschodnia - Kraków, jadące w dwóch różnych kierunkach zderzyły się na jednym torze. Śmierć poniosło 16 osób, a 58 zostało rannych.
Pociąg TLK InterCity "Brzechwa" wyruszył z Przemyśla o godzinie 14.46, w Warszawie miał być o godzinie 22.49. W pociągu znajdowało się 250 pasażerów.
Pociąg Przewozów Regionalnych InterRegio "Jan Matejko" wyjechał z Warszawy Wschodniej o godzinie 18.18, a do Krakowa miał dotrzeć o godzinie 21.45. W pociągu znajdowało się 120 pasażerów.
Z pewnością, nikt, kto wsiadał do obu tych pociągów, nie spodziewał się, że wydarzy się taka tragedia. Każdy chciał bezpiecznie dotrzeć do celu swojej podróży. Jedni wracali z urlopu do domu, jeszcze inni jechali odwiedzić rodzinę, znajomych, a niektórzy wybierali się na urlop.
Niestety, nie wszyscy dojechali na miejsce. W wyniku katastrofy zginęło 16 osób. Ofiarami sobotniej tragedii są mieszkańcy różnych regionów Polski, a także obywatele innych krajów.
Żałoba narodowa
W poniedziałek o północy flaga, znajdująca się na dachu Pałacu Prezydenckiego została opuszczona do połowy masztu. Prezydent Bronisław Komorowski ogłosił żałobę narodową, która potrwa do wtorku, 6 marca. W czasie żałoby narodowej, flagi państwowe, które znajdują się na gmachach publicznych będą opuszczone do połowy masztu. Ponadto, wszelkie imprezy rozrywkowe, sportowe, a także koncerty będą odwołane.
Redakcja portalu Polskie-Cmentarze składa najszczersze wyrazy współczucia dla wszystkich rodzin i przyjaciół, którzy w sobotniej katastrofie kolejowej stracili swoich Bliskich.
Źródło: www.tvn24.pl, www.wyborcza.pl, www.onet.pl,
Fot. autorstwa Mariana Siglera, udostępnione na www.wikipedia.pl.22.12.2006 na licencji GNU LWD.
Powrót