Polskie-Cmentarze.pl

Wydarzenia

Poniedziałek 23.01.2012, godz. 15:15Zmarła Małgorzata Baranowska

Article img

22 stycznia 2012 roku w Warszawie zmarła polska poetka, krytyk literacki oraz historyk literatury, Małgorzata Baranowska. Miała 67 lat.

Małgorzata Baranowska urodziła się 15 marca 1945 roku w Krakowie. Podstawową szkołę muzyczną oraz liceum ukończyła w Warszawie. Tam też, na Uniwersytecie Warszawskim studiowała polonistykę. Podczas studiów pracowała w obserwatorium Astronomicznym UW, gdzie przez przypadek zaczęła się jej przygoda ze światową literaturą astronomiczną. Kreśliła mapki statystyczne dla profesora Konrada Rudnickiego.

Kiedy ukończyła studia, rozpoczęła pracę w Instytucie Wydawniczym "Nasza Księgarnia", a od 1972 roku była pracownicą Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. Tytuł doktora zdobyła pracą "Surrealna wyobraźnia i poezja".

Małgorzata Baranowska jest autorką kilku tomików wierszy, książek na temat sztuki surrealistycznej i poezji Wisławy Szymborskiej. Jako najbardziej cenne dzieła w działalności pisarskiej M. Baranowskiej wymienia się tomy eseistyczne, z których niektóre charakteryzują się "pamiętnikową formą zapisków, opatrzonych dokładnymi datami". Dodatkowo, pisarka opublikowała wiele rozpraw w pracach zbiorowych oraz czasopismach, a także wykonywała prace redakcyjne.

Małgorzata Baranowska w swoim pisarskim dorobku ma bardzo osobistą książkę pod tytułem "To jest wasze życie. Być sobą w chorobie przewlekłej". Na kartach lektury, pisarka opisała swoje doświadczenia, związane z nieuleczalną chorobą – na którą sama cierpiała od lat – jaką jest toczeń. M. Baranowska opisywała, a jednocześnie przekazywała wiedzę innym chorym czytelnikom, jak poradzić sobie z tą straszną chorobą w życiu codziennym, jak się nie poddawać i spróbować żyć normalnie, z uśmiechem na twarzy i wśród ludzi.
Teskty pisarki ukazywały się na łamach wielu znanych i cenionych pism literackich, między innymi: "Literatury", "Tesktów", "Wiedzy i życia", "Respubliki Novej", czy "Kultury Niezależnej". Małgorzata Baranowska była także autorką słuchowisk dla dzieci oraz audycji literackich w Polskim Radiu. Za książkę "Prywatna historia poezji" autorka otrzymała nominację do literackiej nagrody Nike. Była członkiem Związku Literatów Polskich oraz członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Małgorzata Baranowska zmarła 22 stycznia 2012 roku w Warszawie. Została pochowana na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Źródło: www.wiadomosci.onet.pl, www.culture.pl,

Fot. autorstwa Mariana Siglera, udostępnione na www.wikipedia.pl.22.12.2006 na licencji GNU LWD.

Powrót