Polskie-Cmentarze.pl

Wydarzenia

Sobota 21.07.2012, godz. 15:04Zmarł wybitny artysta Andrzej Łapicki

Andrzej_Lapicki_Warsaw_Poland_January26_2010_Foto_Mariusz_Kubik_pc

Dziś, 21 lipca 2012 roku w Warszawie zmarł jeden z najwybitniejszych aktorów i reżyserów w historii polskiego kina, Andrzej Łapicki. O śmierci artysty poinformowała jego żona, Kamila Łapicka, która powiedziała: "Odszedł dzisiaj nad ranem, spokojnie w domu, we śnie". Andrzej Łapicki miał 88 lat.

Andrzej Łapicki urodził się 11 listopada 1924 roku w Rydze.Podczas okupacji, studiował w tajnym Państwowym Instytucie Sztuki Teatralnej. Brał udział w podziemnych przedstawieniach teatralnych, był aktorem Teatru Żołnierskiego Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej AK.

Po zakończeniu wojny, Andrzej Łapicki uzyskał dyplom. Na teatralnej scenie zadebiutował w Teatrze Wojska Polskiego w Łodzi. Wcielił się wtedy w rolę Kuby w "Weselu" Stanisława Wyspiańskiego. Współpracował z wieloma polskimi teatrami, między innymi z: Teatrem Współczesnym w Warszawie, Teatrem Dramatycznym w Warszawie , czy Teatrem Polskim w Warszawie.

Debiutem filmowym Andrzeja Łapickiego była pierwsza powojenna produkcja, "Zakazane piosenki" w reżyserii Leonarda Buczkowskiego. Do swoich produkcji angażowali go wybitni reżyserzy, np. Andrzej Wajda, Adam Hanuszkiewicz, czy Tadeusz Konwicki.

W roli reżysera, Andrzej Łapicki zadebiutował w 1957 roku w Teatrze Dramatycznym, wystawiając "Uśmiech Giocondy". Przez kilka lat pełnił funckję dyrektora artystycznego Teatru Polskiego w Warszawie. W 1947 roku został lektorem Polskiej Kroniki Filmowej, gdzie zajmował się czytaniem tekstów do propagandowych kronik filmowych. Swoją ogromną wiedzę przekazywał studentom Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Andrzej Łapicki był członkiem Narodowej Radzie Kultury, a także prezesem Związku Artystów Scen Polskich.

Andrzej Łapicki był jednym z najwybitniejszych polskich aktorów i reżyserów. Na swoim artystycznym koncie ma ponad 200 ról teatralnych, telewizyjnych i filmowych. Wyreżyserował ponad sto przedstawień teatralnych i telewizyjnych.

Andrzej Łapicki zmarł 21 lipca 2012 roku w Warszawie.

Pogrzeb Andrzeja Łapickiego odbędzie się w piątek, 27 lipca 2012 roku. Aktor zostanie pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Nabożeństwo pogrzebowe rozpocznie się o godzinie 13.00 w kościele św. Karola Boromeusza w Warszawie. Po mszy, nastąpi odprowadzenie do grobu na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Źródło: www.tvn24.pl, www.wikipedia.pl,

Fot. autorstwa Mariusza Kubika, udostępnione na commons.wikimedia.org 27.01.2010 na licencji Creative Commons.

Powrót

Dodaj Komentarz

 • Aby zapobiec spamowi, proszę wprowadzić widoczny na poniższym obrazku kod zabezpieczający w pole tekstowe pod obrazkiem.

  Kod zabezpieczający

  Odśwież

 • wyślij

Komentarze

 • Avatar
  Jan
  23.07.2012r.

  Znakomity aktor.