Polskie-Cmentarze.pl

Wydarzenia

Wtorek 22.02.2011, godz. 10:44Zmarł Jerzy Nowosielski

Article img

Malarz, rysownik, scenograf. Jeden z najwybitniejszych polskich artystów współczesnych. W latach 1976-1992 profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Od 1944 członek Polskiej Akademii Umiejętności. Członek Grupy Młodych Plastyków i Grupy Krakowskiej.

Bogaty dorobek artystyczny Nowosielskiego obejmuje kompozycje religijne (malowidła ścienne w kościołach, ikonostasy, obrazy kultowe), studia portretowe, sceny figuralne (np. pływaczki, gimnastyczki, akty), a także pejzaże, martwe natury i obrazy abstrakcyjne.

Od najmłodszych lat Jerzy Nowosielski był zafascynowany liturgią wschodnią, w której został wychowany (najpierw jako grekokatolik, później prawosławny). Ikona - to była jego inspiracja i sposób na organizowanie człowieka, jego twarzy oraz ciała. W pozostałych tematach widać wyraźnie wpływ surrealizmu, malarstwo abstrakcyjne. 

W roku 1940 Nowosielski rozpoczął naukę w krakowskiej Kunstgewerbeschule u profesora Stanisława Kamockiego. Od roku 1945 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie u profesora Eugeniusza Eibischa.

Na początku swej drogi artystycznej był asystentem Tadeusza Kantora i pozostawał pod wpływem Tadeusza Brzozowskiego. W okresie socrealizmu zajmował się sztuką sakralną. Swoją pierwszą wystawę miał w 1955 roku, zaraz potem reprezentował Polskę na biennale w Wenecji (1956) i w São Paulo (1959).

Jego największe realizacje to: monumentalne dekoracje ścienne, m.in. w kościołach, polichromie w cerkwiach (Białystok, 1953. Jelenia Góra, 1953. Kętrzyn, 1954), w kościołach ( Lourdes, Św. Krzyża, Ducha Świętego w Nowej Hucie, Warszawa-Jelonki, 1964, Wesoła koło Warszawy, Kraków-Azory, 1978, kościół Św. Ducha w Tychach), ikonostas cerkwi prawosławnej w Krakowie (1972). W Białym Borze (woj. zachodniopomorskie) stworzył niewielką cerkiew greckokatolicką, w której zaprojektował architekturę, wyposażenie wnętrza i wystrój malarski. Ponadto prace w licznych zbiorach muzealnych w Polsce i w kolekcjach prywatnych (USA, Kanada, Francja, Niemcy). Prace olejne: Bieg uliczny (1954), Prorok na skale (1958), Wspomnienia z Egiptu (1990), Dziewczyna na tle architektury (1982), Wenus z lustrem (1982).

W 1993 został laureatem Nagrody Wielkiej Fundacji Kultury za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury. W 1996 roku Zofia i Jerzy Nowosielscy założyli Fundację Nowosielskich, której celem jest wspieranie wybitnych osiągnięć kultury polskiej poprzez przyznawanie stypendiów i dorocznych nagród. W 2000 roku uhonorowany tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 2010 r. Jerzy Nowosielski został laureatem prestiżowej Nagrody Polskiej Akademii Umiejętności im. Erazma i Anny Jerzmanowskich.

Przeczytaj więcej o Jerzym Nowosielskim >>

Źródło: http://www.artbiznes.pl/jsp/artbiznes/artysci.jsp?IdArtysty=100012&Typ=detal

Tagi: wybitny wybitny , zmarły zmarły

Powrót