Polskie-Cmentarze.pl

Wydarzenia

Środa 16.08.2017, godz. 13:07Żegnamy kolejnego polskiego aktora

1

Zmarł Andrzej Blumenfeld. Odszedł 14 sierpnia 2017 roku w Warszawie. Blumenfeld  był kojarzony przez widzów dzięki zaangażowaniu w wiele projektów filmowych i serialowych.

Ostatnio mogliśmy oglądać go w takich serialach jak „Na Wspólnej”, „Prawo Agaty”, „Druga szansa” czy popularnym „M jak Miłość”. Wcześniej wcielał się w niezwykle charakterystyczne postaci w takich serialach, jak „07 zgłoś się”, „Sukces”, „Pułkownik Kwiatkowski” czy kultowe „Matki, żony i kochanki”.  Aktor miał 66 lat.

Niewielu wiedziało, że Andrzej Blumenfeld był nie tylko wziętym aktorem, lecz także głosem, który reżyserzy chętnie angażowali do wielu przedsięwzięć dubbingowych. Jego głos można było usłyszeć w takich produkcjach, jak: „Ratatuj", „Epoka lodowcowa", „Auta 3”, „Królewna śnieżka i siedmiu krasnoludków”, „Harry Potter” czy „Wiedźmin”.

Aktor częstokroć gościł też na antenie radiowej Dwójki: w cyklu "To się czyta" oraz w wielu słuchowiskach, w tym  m.in: "Hamlet" Szekspira w reż. Anny Wieczur-Bluszcz, "Lilla Weneda" Słowackiego w reż. Dariusza Błaszczyka, "Mateusz w piekle" Marii Wojtyszko w reż. Jakub Krofta oraz "Garderobiany" według dramatu Ronalda Harwooda w reż. Macieja Wojtyszki.

Blumenfeld odebrał za życia kilka znaczących wyróżnień. Postanowieniem Prezydenta RP z dnia 22 sierpnia 2005 za zasługi w pracy artystycznej został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. W 2013 otrzymał Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Odebrał go z rąk ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego. Póki co nie podano do informacji publicznej wiadomości, gdzie i kiedy odbędzie się pogrzeb aktora.
Źródło: http://www.gala.pl/artykul/andrzej-blumenfeld-nie-zyje-aktor-na-wspolnej-prawo-agaty-i-druga-szansa-zmarl-w-wieku-66-lat-w-warszawie-170815123334
Zdjęcie: AKPA

Powrót

Dodaj Komentarz

  • Aby zapobiec spamowi, proszę wprowadzić widoczny na poniższym obrazku kod zabezpieczający w pole tekstowe pod obrazkiem.

    Kod zabezpieczający

    Odśwież

  • wyślij

Komentarze