Polskie-Cmentarze.pl

Wydarzenia

Poniedziałek 19.09.2011, godz. 15:04Wystawa w Częstochowie

Witold Pilecki

„Rotmistrz Witold Pilecki – ochotnik do Auschwitz” - wystawę pod takim tytułem można oglądać w Bibliotece Publicznej im. dr. W. Biegańskiego w Częstochowie.  

Wystawa, pod patronatem Zofii i Andrzeja Pileckich, IPN w Katowicach, Państwowego Muzeum Auschwitz – Birkenau, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Niepodległości w Warszawie i Oficyny Wydawniczej Volumen, będzie dostępna do końca września.

Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 roku w Aunus, w północnej Rosji. Od roku 1910, rodzina Pileckich mieszkała w Wilnie, gdzie Witold uczył się w szkole handlowej. Cztery lata później wstąpił do, zakazanego przez władze rosyjskie, harcerstwa, a w 1916 roku założył swoją drużynę.

W latach 1918 – 1921 służył w Wojsku Polskim, brał udział w wojnie polsko – bolszewickiej. Walczył w kampanii wrześniowej 1939, jako dowódca plutonu. Po zakończeniu kampanii, przedostał się do Warszawy, gdzie został jednym z organizatorów konspiracyjnej organizacji Tajnej Armii Polskiej.

Był bohaterem ochotniczej misji do obozu w Auschwitz-Birkenau. Pilecki przedstawił plan przedostania się do niemieckiego obozu koncentracyjnego, aby uzyskać jak najwięcej informacji na temat jego funkcjonowania, panujących warunków i organizacji. Do obozu trafił w 1940 roku, jako Tomasz Serafiński. Jako więzień był organizatorem konspiracji w obozie. Opracowywał sprawozdania o zabójstwach w Auschwitz-Birkenau. Za swoją działalność konspiracyjną został awansowany do stopnia porucznika. Po ucieczce z obozu, otrzymał tytuł rotmistrza.

Był uczestnikiem Powstania Warszawskiego. W latach 1944 – 1945 przebywał w niewoli niemieckiej w Murnau. Po wyzwoleniu obozu przez wojska amerykańskie, został żołnierzem II Korpusu Polskiego we Włoszech. Później, już w Polsce organizował siatki wywiadowcze.

W maju 1947 roku, funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa aresztowali Witolda Pileckiego. Mężczyzna został oskarżony o działalność wywiadowczą na rzecz rządu RP na emigracji. Po wyjątkowo okrutnym śledztwie, skazano go na karę śmierci. Wyrok wykonano w maju 1948 roku – Witold Pilecki został stracony poprzez strzał w tył głowy. Wykonawcą wyroku był Piotr Śmietański, nazywany „Katem z Mokotowa”. Nigdy nie ustalono, gdzie pochowano ciało Pileckiego. Zbiorowa mogiła ofiar UB znajduje się w Kwaterze „Na Łączce” na Powązkowskim Cmentarzu Wojskowym w Warszawie.

Janusz Kurtyka napisał o nim:

Witold Pilecki - to jeden z tych ludzi, o których zazwyczaj mówimy jako o żołnierzach Polskiego Państwa Podziemnego lub Polski Walczącej. Jednak tak naprawdę należałoby nazwać go żołnierzem niezłomnym. Wojenne i powojenne dzieje tego człowieka - to osiem lat nieprzerwanej walki z obydwoma wrogami wolności Polski: z Niemcami i z niosącymi Polsce zniewolenie komunistami. Rotmistrz Witold Pilecki jest jednym z tych ludzi, których wielkość wyznacza nie tylko odwaga osobista i poświęcenie ale przede wszystkim postawa służby i ofiarności wobec własnego państwa i narodu.

Na koniec przypomnijmy - wystawę „Rotmistrz Witold Pilecki – ochotnik do Auschwitz” można oglądać do końca września, w Bibliotece Publicznej im. dr. W. Biegańskiego przy Al. Najświętszej Maryi Panny 22 w Częstochowie.  

Źródło: www.czestochowa.gazeta.pl, www.biblioteka.czest.pl, www.wikipedia.pl, (cytat pochodzi ze strony www.czestochowa.gazeta.pl),

Fot. autorstwo nieznane, udostępnione na www.wikipedia.pl 13.12.2006 przez użytkownika Mathiasrex za T.Bór Komorowski "Armia podziemna" Warsaw 1990,

Powrót