Polskie-Cmentarze.pl

Wydarzenia

Piątek 12.10.2012, godz. 12:11Wystawa pamiątek Ignacego Kraszewskiego w Krakowie

Ignacy Kraszewski

Do 16 grudnia 2012 roku w Muzeum Narodowym w Krakowie można oglądać wystawę pamiątek Ignacego Kraszewskiego. Wystawa została zorganizowana z okazji 200. rocznicy urodzin wybitnego pisarza.

Ekspozycja, zgromadzona w Muzeum Narodowym skupia wiele cennych pamiątek osobistych Ignacego Kraszewskiego, a także jego prace - literackie i malarskie.

Każdy, kto odwiedzi wystawę, będzie miał okazję zobaczyć najcenniejsze, a co ważne - osobiste, pamiątki pisarza. Znajdziemy tu jedwabną czapeczkę, chusteczkę, flakon na pachnidła, szczoteczkę, czy okulary Ignacego Kraszewskiego. Zaprezentowano również fotel z drewna dębowego i rattanu, który pochodzi z pracowni Ignacego Kraszewskiego w Dreźnie. W jednej z muzealnych gablot zgromadzono listy, przesyłane do Ignacego Kraszewskiego z okazji jego imienin, a także albumy, którymi pisarz był obdarowywany przez "wielbicieli jego talentu".

Interesującym punktem wystawy jest aż 9-metrowy zwój papieru, na którym Karol Estreicher spisał wszystkie publikacje Ignacego Kraszewskiego.

Wystawa, zorganizowana w Muzeum Narodowym w Krakowie przedstawia również prace malarskie Ignacego Kraszewskiego. Zobaczyć tu można rysunki, czy akwarele artysty.

Co ciekawe, na wystawie wyeksponowano pamiątki z pogrzebu Ignacego Kraszewskiego: szarfy z wieńców, a także srebrny wieniec, przesłany przez Polaków z Odessy. Ignacy Kraszewski zmarł 19 marca 1887 roku. Został pochowany w Krypcie Zasłużonych na Skałce w Krakowie.
Źródło: www.krakow.gazeta.pl,

Fot. aut. Grzegorz W. Tężycki, udostępnione na wikipedia.pl 21.11.2011 na licencji Creative Commons.

Powrót

Dodaj Komentarz

  • Aby zapobiec spamowi, proszę wprowadzić widoczny na poniższym obrazku kod zabezpieczający w pole tekstowe pod obrazkiem.

    Kod zabezpieczający

    Odśwież

  • wyślij

Komentarze