Polskie-Cmentarze.pl

Wydarzenia

Czwartek 31.10.2013, godz. 13:12Wybitni Polacy, którzy zmarli w 2013 roku.

Wybitni Polacy, którzy zmarli w 2013 roku

W 2013 roku odeszło wielu wybitnych Polaków, znanych i cenionych przedstawicieli świata filmu, literatury, nauki, czy muzyki. W tym roku pożegnaliśmy wybitnego poetę, Sławomira Mrożka, pisarkę Joannę Chmielewską, dziennikarkę i poetkę Teresę Torańską, prymasa Polski, Józefa Glempa, himalaistów Artura Hajzera, Macieja Berbekę i Tomasza Kowalskiego, muzyków Marka Jackowskiego i Jarosława Śmietanę. Wszystkie te osoby wybitne sprawiły, że polska kultura stała się bogatsza, a dzięki swoim niezwykłym osiągnięciom, pamięć o nich pozostanie zawsze żywa.

Znana i ceniona dziennikarka, Teresa Torańska

Teresa Torańska była wybitną polską dziennikarką i pisarką. W latach 70. współpracowała z tygodnikiem "Kultura". Teresa Torańska jest autorką książki "Oni", skupiającej wywiady - rozmowy z byłymi komunistycznymi decydentami i dygnitarzami, którzy wypowiadali się na temat własnej oceny dokonań socjalizmu w Polsce. W 2005 roku Teresa Torańska za rozmowę z generałem Wojciechem Jaruzelskim otrzymała Nagrodę im. Barbary Łopieńskiej za najlepszy wywiad prasowy. Współpracowała z  "Gazetą Wyborczą", tygodnikiem "Newsweek Polska".

Teresa Torańska zmarła 2 stycznia 2013 roku w Warszawie. Została pochowana na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

Profesor Michał Kulesza

Michał Kulesza był polskim prawnikiem, doradcą prezydenta ds. samorządu terytorialnego, a także współtwórcą reformy samorządowej z lat 90. Michał Kulesza posiadał uprawnienia radcy prawnego, prowadził własną kancelarię. Był znawcą zagadnień prawa administracyjnego i administracji publicznej. Napisał ponad 150 publikacji naukowych. Profesor Michał Kulesza jest współtwórcą reformy samorządowej. Przygotowywał między innymi ustawę o samorządzie gminnym, a także wiele projektów i ustaw z zakresu administracji publicznej.

Michał Kulesza zmarł 13 stycznia 2013 roku. Został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Kardynał Józef Glemp

Kardynał senior Józef Glemp. W latach 1981 - 2004 był przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski, w latach 1981 - 2009 był Prymasem Polski. Od 2006 roku Józef Glemp był arcybiskupem seniorem archidiecezji warszawskiej. Kardynał Józef Glemp "poświęcił swoje życie dla dobra Kościoła". To do niego należały najważniejsze urzędy - stał na czele Kościoła w czasie stanu wojennego, w czasie przemian ustrojowych w 1989 roku, a także integracji Polski z Unią Europejską. Był człowiekiem skromnym, otwartym na innych ludzi i ich problemy.

Kardynał Józef Glemp zmarł 23 stycznia 2013 roku w Warszawie. Został pochowany w krypcie arcybiskupów warszawskich w Archikatedrze Warszawskiej. 

Aktor filmowy i teatralny Aleksander Bednarz

Aleksander Bednarz był polskim aktorem teatralnym i filmowym, reżyserem teatralnym. Na teatralnej scenie zadebiutował 11 marca 1962 roku. Był związany z Teatrem im. Stefana Jaracza w Łodzi. Brał udział w przedsięwzięciach teatralnych, filmowych i telewizyjnych. Ponadto, pracował przy rolach dubbingowych.

Aleksander Bednarz zmarł 27 stycznia 2013 roku w Warszawie. Został pochowany na Cmentarzu Komunalnym "Doły" w Łodzi.

Jeden z najbogatszych Polaków XX wieku Aleksander Gudzowaty

Aleksander Gudzowaty był polskim biznesmanem, jednym z najbogatszych Polaków XX/XXI wieku. W latach 1978 - 1992 był dyrektorem naczelnym PHZ Kolmex S.A. Po zwolnieniu z Kolmexu, założył małą spółkę handlową Garo, którą później przekształcił w Bartimpex.

Aleksander Gudzowaty zmarł 14 lutego 2013 roku. Został pochowany na Cmentarzu prawosławnym na Woli w Warszawie.

Zdobywca pięciu ośmiotysięczników, Maciej Berbeka

Maciej Berbeka był polskim himalaistą, alpinistą, taternikiem, przewodnikiem i ratownikiem TOPR. W latach 1982 - 1986 Maciej Berbeka był prezesem Zakopiańskiego Klubu Wysokogórskiego. Ponadto, był członkiem i wiceprezesem zarządu Polskiego Związku Alpinizmu. Kierował wyprawami zimowymi na Manaslu i Nanga Parbat. 

Maciej Berbeka zginął w Karakorum, tuż po zdobyciu Broad Peak.

Polski alpinista, Tomasz Kowalski

Tomasz Kowalski był polskim alpinistą i himalaistą. Zdobył 6 z 9 szczytów Korony Ziemi, był organizatorem oraz uczestnikiem kilkunastu wypraw górskich. Był członkiem Klubu Wysokogórskiego Warszawa. Kilka miesięcy mieszkał w Genui, Manchesterze, Nowym Yorku, Brisbane, czy kanadyjskim Squamish. Uważał, że "życie polega na spełnianiu marzeń. Swoich i cudzych".

Tomasz Kowalski zginął w Karakorum, tuż po zdobyciu Broad Peak.

Wybitny aktor, Jerzy Nowak

Jerzy Nowak był wybitnym polskim aktorem teatralnym i filmowym. Przez kilkadziesiąt lat występował na deskach Narodowego Starego Teatru w Krakowie. Od 1955 roku Jerzy Nowak występował na deskach teatrów w Krakowie. Przez kilkadziesiąt lat współpracował z Narodowym Starym Teatrem w Krakowie, gdzie stworzył wiele niezapomnianych kreacji, między innymi: Grabarza w "Hamlecie" Williama Szekspira, Pana Młodego w "Weselu" Stanisława Wyspiańskiego, czy Pankracego w "Nie-Boskiej Komedii".

Jerzy Nowak zmarł 26 marca 2013 roku w Warszawie. Został pochowany na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Jedna z najbogatszych kobiet świata, Barbara Piasecka-Johnson

Barbara Piasecka Johnson była polską bizneswoman, historykiem sztuki, jedną z 20. najbogatszych kobiet świata. W 1974 roku Barbara Piasecka Johnson założyła fundację The Barbara Piasecka Johnson Foundation, finansującą między innymi edukacyjne pobyty polskich naukowców i studentów w USA.

Barbara Piasecka Johnson zmarła 1 kwietnia 2013 roku w Sobótce. Została pochowana na Cmentarzu św. Wawrzyńca we Wrocławiu.

Założyciel i lider zespołu Maanam

Marek Jackowski był wybitnym polskim muzykiem rockowym, gitarzystą i kompozytorem. Artysta nazywany jest jednym z najwybitniejszych rockowych twórców w historii polskiej muzyki. Był założycielem i liderem zespołu Maanam. Skomponował ponad sto utworów, z których większość stała ponadczasowymi przebojami.

Marek Jackowski zmarł 18 maja 2013 roku.

Wybitny lektor, Lucjan Szołajski

Lucjan Szołajski był wybitnym i jednym z najpopularniejszych lektorów. Jego głos można było usłyszeć przede wszystkim w filmach akcji. Ponadto, angażowany był do takich produkcji, jak: "Milczenie owiec", "Herkules", czy "Uniwersalny żołnierz". Lucjan Szołajski, przez czterdzieści lat swojej pracy przeczytał ponad 20 tysięcy filmów.

Lucjan Szołajski zmarł 4 czerwca 2013 roku w Warszawie. 

Twórca projektu Polski Himalaizm Zimowy, Artur Hajzer

Artur Hajzer był wybitnym polskim taternikiem, himalaistą, alpinistą. Był twórcą projektu Polski Himalaizm Zimowy 2010 - 2015, a także kierownikiem wypraw, odbywających się w ramach tego projektu. Swoją przygodę ze wspinaczką rozpoczął w 1976 roku. 3 lutego 1987 roku dokonał pierwszego zimowego wejścia na Annapurnę. Spośród ośmiotysięczników zdobył między innymi: Manaslu, Sziszapangmę, Nanga Parbat, czy Makalu.

Klasyk dramatu współczesnego, Sławomir Mrożek

Sławomir Mrożek był wybitnym polskim dramatopisarzem, prozaikiem i rysownikiem. Jest autorem wielu opowiadań satyrycznych, a także utworów dramatycznych o tematyce politycznej, obyczajowej, psychologicznej i filozoficznej.

Sławomir Mrożek zmarł 15 sierpnia 2013 roku w Nicei. Wybitny pisarz został pochowany w Panteonie Narodowym, przy Kościele Piotra i Pawła w Krakowie.

Wybitny gitarzysta jazzowy, Jarosław Śmietana

Jarosław Śmietana jest laureatem Nagrody Prezydenta Miasta Krakowa za wybitne osiągnięcia w kulturze. Jest autorem ponad dwustu kompozycji jazzowych. Koncertował na scenach całego świata, współpracował z wieloma wybitnymi artystami muzyki jazzowej. Jarosław Śmietana był wykładowcą w Krakowskiej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej, współpracował z wieloma teatrami oraz Operą Krakowską.

Jarosław Śmietana zmarł 2 września 2013 roku w Krakowie. Został pochowany na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Jedna z najpopularniejszych autorek powieści kryminalno - obyczajowych, Joanna Chmielewska

Joanna Chmielewska była polską pisarką, jedną z najpopularniejszych autorek powieści kryminalno - obyczajowych i sensacyjnych. Łączny nakład powieści Chmielewskiej przekroczył 6 milionów egzemplarzy, a jej książki tłumaczone były na osiem języków.

Joanna Chmielewska zmarła 7 października 2013 roku w Warszawie. Została pochowana na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Pierwszy premier III RP, Tadeusz Mazowiecki

Tadeusz Mazowiecki był ostatnim premierem PRL, a także pierwszym premierem III Rzeczypospolitej. Był jednym z założycieli Unii Demokratycznej i Unii Wolności. Od 2010 roku pełnił funkcję doradcy Prezydenta RP ds. polityki krajowej i międzynarodowej. Był kawalerem Orderu Orła Białego. Tadeusz Mazowiecki był wyznaczony przez Komisję Praw Człowieka ONZ na specjalnego sprawozdawcę konfliktu w byłej Jugosławii.

Tadeusz Mazowiecki zmarł 28 października 2013 roku w Warszawie.

Powrót

Dodaj Komentarz

  • Aby zapobiec spamowi, proszę wprowadzić widoczny na poniższym obrazku kod zabezpieczający w pole tekstowe pod obrazkiem.

    Kod zabezpieczający

    Odśwież

  • wyślij

Komentarze