Polskie-Cmentarze.pl

Wydarzenia

Piątek 09.12.2011, godz. 12:02"Światła Pamięci" w Domu Mendelsohna

Article img

W Olsztynie zorganizowano akcję pod hasłem "Światła Pamięci". Będzie można ją podziwiać w Domu Mendelsohna, przy ulicy Zyndrama z Maszkowic 2, do 21 grudnia 2011 roku.

„Transformation”, czyli instalację świetlną, znajdującą się wewnątrz Domu Pogrzebowego Bet Tahara (Domu Mendelsohna) wykonał artysta Markus Jordan. Dodajmy, że budynek ten został zaprojektowany przez żydowskiego architekta, Ericha Mendelsohna.

Natomiast już dziś, 9 grudnia 2011 roku o godzinie 17.00 na kirkucie w Olsztynie odbędzie się niezwykły pokaz macew, wyrzeźbionych w lodzie. Ich autorami są uczniowie olsztyńskiego Państwowego Liceum Plastycznego im. Mendelsohna oraz Gabrieli – Gymnasium w Eichstatt, którzy wzięli udział w polsko – niemieckim projekcie "Lodowy cmentarz". Podczas pokazu będzie można zobaczyć widowisko świetlne.

Przed rozpoczęciem pokazu, a dokładnie o godzinie 15.30, organizatorzy zachęcają mieszkańców Olsztyna, aby przyłączyli się do akcji ustawiania świateł na trasie od rodzinnego domu Ericha Mendelsohna przy ulicy Staromiejskiej, do żydowskiego domu przedpogrzebowego przy ul. Zyndrama z Maszkowic 2.

Akcję "Światła Pamięci" można oglądać do 21 grudnia 2011 roku, codziennie w godzinach 16.00 – 18.00 w Domu Mendelsohna przy ulicy Zyndrama z Maszkowic 2 w Olsztynie.

Organizatorem akcji jest Fundacja Borussia.Inspiracją do zorganizowania tego kulturalnego wydarzenia było żydowskie święto światła Chanuki.

Źródło: www.olsztyn.gazeta.pl,

Fot.udostępnione przez użytkownika Żbiczek, www.wikipedia.pl 15.07.2009, na licencji Creative Commons.

Powrót