Czwartek 15.11.2012, godz. 09:33Projekt Pilecki, czyli film o rotmistrzu Witoldzie Pileckim
Stowarzyszenie Auschwitz Memento chce stworzyć pełnometrażowy, fabularyzowany film dokumentalny o bohaterskim rotmistrzu Witoldzie Pileckim. W tym celu, Stowarzyszenie zainicjowało "Projekt: Pilecki" - zbiórkę pieniędzy na realizację tego przedsięwzięcia.
Stowarzyszenie Auschwitz Memento już od kilku lat stara się pozyskać pieniądze (między innymi od Muzeum Historii Polski), potrzebne do produkcji filmu o rotmistrzu Pileckim. Niestety, bez powodzenia.
Dlatego też Stowarzyszenie Auschwitz Memento rozpoczęło publiczną - społeczną zbiórkę pieniędzy na zrealizowanie filmu. Jak możemy przeczytać na stronie Projektu:
Nie godzimy na narodową niepamięć! Europa nie może nie wiedzieć! Polska musi pamiętać!
Przedstawiciele Stowarzyszenia wierzą w aktywność, a także hojność społeczeństwa polskiego.
Witold Pilecki - bohaterski rotmistrz
Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 roku w Aunus, w północnej Rosji. Od roku 1910, rodzina Pileckich mieszkała w Wilnie, gdzie Witold uczył się w szkole handlowej. Cztery lata później wstąpił do, zakazanego przez władze rosyjskie, harcerstwa, a w 1916 roku założył swoją drużynę.
Był bohaterem ochotniczej misji do obozu w Auschwitz-Birkenau. Pilecki przedstawił plan przedostania się do niemieckiego obozu koncentracyjnego, aby uzyskać jak najwięcej informacji na temat jego funkcjonowania, panujących warunków i organizacji. Do obozu trafił w 1940 roku, jako Tomasz Serafiński. Jako więzień był organizatorem konspiracji w obozie. Opracowywał sprawozdania o zabójstwach w Auschwitz-Birkenau. Za swoją działalność konspiracyjną został awansowany do stopnia porucznika. Po ucieczce z obozu, otrzymał tytuł rotmistrza.
Był uczestnikiem Powstania Warszawskiego. W latach 1944 – 1945 przebywał w niewoli niemieckiej w Murnau. Po wyzwoleniu obozu przez wojska amerykańskie, został żołnierzem II Korpusu Polskiego we Włoszech. Później, już w Polsce organizował siatki wywiadowcze.
W maju 1948 roku Witold Pilecki został stracony poprzez strzał w tył głowy. Wykonawcą wyroku był Piotr Śmietański, nazywany „Katem z Mokotowa”. Nigdy nie ustalono, gdzie pochowano ciało Pileckiego. Zbiorowa mogiła ofiar UB znajduje się w Kwaterze „Na Łączce” na Powązkowskim Cmentarzu Wojskowym w Warszawie.
Źródło: projektpilecki.pl, krakow.gazeta.pl,
Fot. autorstwo nieznane, udostępnione na www.wikipedia.pl 13.12.2006 przez użytkownika Mathiasrex za T.Bór Komorowski "Armia podziemna" Warsaw 1990,
Powrót