Polskie-Cmentarze.pl

Wydarzenia

Czwartek 13.06.2013, godz. 12:39"Kalina", czyli spektakl o wybitnej artystce, Kalinie Jędrusik

Spektakl o wybitnej polskiej aktorce, Kalinie Jędrusik

28 czerwca 2013 roku w Teatrze Polonia w Warszawie odbędzie się premiera spektaklu "Kalina", poświęconego wybitnej polskiej aktorce, Kalinie Jędrusik. Reżyserem spektaklu jest Małgorzata Głuchowska, a w rolę Kaliny Jędrusik wcieli się Katarzyna Figura.

Widzowie usłyszą niezapomniane piosenki Kaliny Jędrusik. Jak czytamy na stronie Teatru Polonia, spektakl będzie stanowił "intymną opowieść o dojrzewaniu - artystki, kobiety, legendy".

Co ciekawe, „Kalina” to projekt wymyślony oraz realizowany niemal w całości przez kobiety. Spektakl reżyseruje Małgorzata Głuchowska, współautorka scenariusza wraz z Justyną Lipko-Konieczną. Natomiast w postać charyzmatycznej aktorki wcieli się Katarzyna Figura.

Kalina Jędrusik była wybitną polską aktorką teatralną i filmową, piosenkarką i artystką kabaretową. Zmarła 7 sierpnia 1991 roku w Warszawie.

W grudniu 1953 roku debiutowała na scenie Teatru Wybrzeże w Gdańsku. Wcieliła się wtedy w rolę Katii w "Barbarzyńcach". W gdańskim teatrze wystąpiła tylko w kilku sztukach, jednak już wtedy mówiono o niej, że jest aktorką "obdarzoną inteligencją sceniczną i umiejętnością wyczucia nastroju".

Kalina Jędrusik zyskała ogromną popularność dzięki występom w telewizji. Bardzo ważnym momentem w jej karierze był debiut wTeatrze Telewizji. Zagrała wtedy Kleopatrę w "Cezarze i Kleopatrze" w reżyserii Gustawa Holoubka. Kalina Jędrusik wielokrotnie występowała w spektaklach Teatru Telewizji. Warto tu wymienić takie sztuki, jak: "Opera za trzy grosze" Konrada Swinarskiego, "Słomkowy kapelusz" Andrzeja Łapickiego, "Świętoszek" Tadeusza Byrskiego, "Paragraf 4" Marka Piwowskiego, czy "Idziemy do wujka" Zdzisława Wardejna.

Kalina Jędrusik zmarła 7 sierpnia 1991 roku w Warszawie. Została pochowana na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Źródło: teatrpolonia.pl,

Fot. aut. Cezary Piwowarski, udostępnione na wikipedia.pl 19.05.2010 na licencji Creative Commons.

Powrót

Dodaj Komentarz

  • Aby zapobiec spamowi, proszę wprowadzić widoczny na poniższym obrazku kod zabezpieczający w pole tekstowe pod obrazkiem.

    Kod zabezpieczający

    Odśwież

  • wyślij

Komentarze